W spotkaniu mają także uczestniczyć kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premierzy Wielkiej Brytanii i Włoch, David Cameron i Matteo Renzi.

Reklama

Dwa dni temu także służby prasowe Kremla informowały o planowanym spotkaniu Władimira Putina z Petrem Poroszenką. Według kremlowskiego doradcy Jurija Uszakowa, trwają przygotowania do takiego spotkania. Uszakow podkreślił, że podczas szczytu Azja-Europa planowane są rozmowy Władimira Putina z przywódcami krajów zachodnich.

Oczywiste jest, że zostanie wtedy poruszona również kwestia Ukrainy - cytowała doradcę prezydenta Rosji agencja Interfax. Rosyjskie media przypomniały przy okazji, że już raz doszło do spotkania czterech przywódców: Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji. Odbyło się ono w Normandii, w czasie obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów.

Prezydent Poroszenko zasugerował, że przyszły tydzień będzie decydujący dla rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Poinformował, że osiągnięto porozumienie z Rosjanami i że mają oni wziąć pod kontrolę zbrojne grupy, które mimo ogłaszanego już kilkukrotnie zawieszenia broni nadal ostrzeliwują ukraińskie wojska i miejscowości.