Właściwą drogą w relacjach polsko-ukraińskich jest wzajemne wybaczenie i pojednanie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w ukraińskim parlamencie. Prezydent podkreślił więzi historyczne Polaków i Ukraińców.

Reklama

Polska podaje rękę Ukrainie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w ukraińskim parlamencie. Dodał, że nasz kraj zrobi wszystko, aby rękę Ukrainie podały również inne państwa i narody wolnego świata Zachodu. Bronisław Komorowski podkreślił, że polski gest nie jest kwestią politycznej koniunktury. To nasze zrozumienie historycznych procesów zachęcających do dostrzegania w Ukrainie równoprawnego i niezmiernie ważnego partnera i sąsiada - zaznaczył prezydent.

Bronisław Komorowski mówił również, że rosyjska agresja brutalnie próbuje odebrać Ukrainie jej prawo do stanowienia o sobie i jej prawo swobodnego wyboru dróg i sposobów demokratycznego rozwoju.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że między dwoma narodami dochodziło do konfliktów, których apogeum nastąpiło w latach II wojny światowej, gdy przelało się tyle niewinnej krwi polskiej i ukraińskiej. Przypomniał, że zawsze, gdy Polacy i Ukraińcy stawali przeciwko sobie, korzystał na tym ktoś trzeci; ktoś, kto czyhał na naszą niepodległość i wolność.

Prezydent dodał, że pojednanie powinno polegać na wspólnym działaniu obydwu państw. Wśród działań wymienił pielęgnowanie pamięci o ofiarach bratobójczych zbrodni oraz godne uczczenie wszystkich ofiar w miejscach ich cierpienia i śmierci. To nasz obowiązek wobec przodków i zadanie dla nas wszystkich zarówno w Polsce jak i w Ukrainie - podkreślił Bronisław Komorowski. Dodał, że najlepszym sposobem oddania hołdu naszym dziadom i pradziadom powinny być działania na rzecz naszych krajów państw silnych i niezależnych, złączonych wizją przyszłości i dobrego sąsiedztwa.

Wspomniał również o niebagatelnej roli, którą w umacnianiu relacji odgrywają kontakty młodych Polaków i Ukraińców. Przypomniał, że w Polsce studiuje ponad 23 tysiące Ukraińców. Wyraził nadzieję, że w najbliższym tygodniach zostanie podpisana międzyrządowa umowa o wymianie młodzieży. To ważne przedsięwzięcie i inwestycje w przyszłość - podkreślił polski prezydent.

ZOBACZ TAKŻE: Poroszenko wypowiada wojnę Ukrainie>>>