Decyzję podjęto pięć dni po zamachu terrorystycznym w Nicei, w którym zginęły 84 osoby.

Reklama

W środę głosowanie w tej sprawie ma odbyć się w Senacie.

Stan wyjątkowy obowiązuje we Francji od zamachów terrorystycznych, do których doszło 13 listopada 2015 roku w Paryżu. Śmierć poniosło w nich 130 osób.

Premier Valls powiedział podczas debaty w Zgromadzeniu Narodowym, że mimo środków ostrożności wprowadzanych przez władze Francja musi spodziewać się kolejnych ataków. - Nawet jeśli ciężko jest wypowiedzieć te słowa, to moim obowiązkiem jest to zrobić. Będą kolejne zamachy i zginą kolejni niewinni ludzie. Nie możemy przyzwyczaić się do tego horroru, ale musimy nauczyć się żyć z tym zagrożeniem - oświadczył.

Stan wyjątkowy daje władzom dodatkowe uprawnienia w zakresie kontroli osób, prawo do wyznaczania stref zamkniętych dla ruchu, a także m.in. umożliwia przeprowadzanie w domach rewizji nie tylko w ciągu dnia, lecz także w nocy.

Władze podają, że przepisy stanu wyjątkowego pomogły w walce z dżihadystycznymi komórkami terrorystycznymi działającymi we Francji albo wysyłającymi bojowników do Syrii i Iraku na tereny opanowane przez Państwo Islamskie.

Jednak parlamentarna komisja śledcza w swym niedawnym raporcie uznała, że stan wyjątkowy ma tylko "ograniczony wpływ" na poprawę bezpieczeństwa w kraju. Członkowie komisji zakwestionowali zasadność rozmieszczenia 6-7 tys. żołnierzy, którzy ochraniają szkoły, synagogi, centra handlowe i inne miejsca potencjalnych zamachów.