Redakcja powołuje się na źródło w otoczeniu Merkel. Relacje z Rosją mają być jednym z tematów rozpoczynającego się w czwartek spotkania na szczycie Rady Unii Europejskiej.

Reklama

Merkel zdaje sobie sprawę - czytamy w "FAS" - że uzyskanie zgody partnera koalicyjnego SPD na nowe sankcje, a następnie uzgodnienie ich w gronie 28 krajów będzie trudne. W Europie narasta jednak gniew na Rosjan z powodu zbombardowania konwoju ONZ z pomocą dla Syrii oraz bezwzględnych działań Moskwy wobec syryjskiego miasta Aleppo.

"FAS" zwraca uwagę, że prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej z Merkel zapewnił ją o poparciu Stanów Zjednoczonych dla "twardej reakcji" Europejczyków.

Reklama

Rozważana jest możliwość kolejnych sankcji w dziedzinie przemysłu lotniczego i w innych dziedzinach związanych z rosyjskim ministerstwem obrony.

Za nowymi sankcjami wobec Moskwy opowiedział się w zeszłym tygodniu przewodniczący wpływowej komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen.

We wrześniu, krótko po załamaniu się tygodniowego rozejmu, armia syryjska, wspierana przez szyickie milicje i rosyjskie lotnictwo, rozpoczęła nową ofensywę w celu odbicia wschodnich dzielnic Aleppo z rąk zbrojnej opozycji. Nowy etap działań zbrojnych objął bombardowania miasta, jedne z najcięższych w ponad pięcioletniej historii syryjskiego konfliktu.

Współrządząca w Niemczech SPD domaga się stopniowego znoszenia sankcji wobec Rosji, uzależniając jednak złagodzenie restrykcji od postępów w realizacji porozumienia z Mińska dotyczącego uregulowania konfliktu we wschodniej Ukrainie. Zniesienia sankcji chce też niemiecki biznes.