Do wybuchu doszło prawdopodobnie przy czyszczeniu zbiornika. Zdrowie mieszkańców Kralup nie powinno być zagrożone - oświadczył rzecznik władz tego miasta Alesz Levy.

W rafinerii trwa obecnie coroczna przerwa produkcyjna, w czasie której czyści się instalacje. Według moich informacji czyszczeniem zajmowała się nowa firma i najprawdopodobniej doszło do naruszenia przepisów. Miało tam dojść do wyładowania elektrycznego i wybuchu oparów - powiedział portalowi internetowemu iDNES.cz wiceburmistrz Kralup Libor Lesak.

Według rzeczniczki straży pożarnej środkowych Czech Vladimiry Kerekovej, wśród zabitych mają być cudzoziemcy.

Mogę potwierdzić, że w naszym obiekcie doszło do nadzwyczajnego wydarzenia. Obraduje sztab kryzysowy - oświadczył rzecznik Unipetrolu Pavel Kaidl.

Na oficjalnym koncie Unipetrolu na Twitterze napisano ponadto, że obecnie sytuacja jest pod kontrolą i nie ma już żadnego niebezpieczeństwa.

MSZ: Polska ambasada ustala, czy wśród poszkodowanych w Kralupach są Polacy

Ambasada Polski w Czechach ustala, czy wśród osób poszkodowanych w wyniku wybuchu w Kralupach nad Wełtawą znajdują się obywatele Polski - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

MSZ informuje, że Konsul RP w @PLinCzech pozostaje w kontakcie z lokalnymi służbami porządkowymi w celu ustalenia czy wśród osób poszkodowanych w wyniku wybuchu w zakładach chemicznych w Kralupach znajdują się obywatele RP - napisał na Twitterze MSZ.