MSZ Pakistanu potwierdziło w środę, że siły powietrzne tego kraju zaatakowały obiekty w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru, a także zestrzeliły dwa indyjskie odrzutowce w swojej przestrzeni powietrznej. Schwytano jednego z indyjskich pilotów.

Reklama

"Dzisiaj siły powietrzne Pakistanu dokonały nalotów przez linię kontroli w obrębie pakistańskiej przestrzeni powietrznej" - poinformowało w oświadczeniu pakistańskie MSZ. Tzw. linia kontroli oddziela pakistańską i indyjską cześć Kaszmiru.

Pakistańska armia poinformowała, że w odpowiedzi indyjskie odrzutowce wleciały w przestrzeń powietrzną Pakistanu; dwa samoloty zostały zestrzelone, a jeden pilot schwytany.

Chiny wzywają Indie i Pakistan do powściągliwości

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w środę władze Indii i Pakistanu do zachowania powściągliwości po tym, jak pakistańskie siły powietrzne zestrzeliły dwa indyjskie odrzutowce.

Tymczasem oficjalne źródła w Delhi podały, że pakistańskie samoloty bojowe naruszyły indyjską przestrzeń powietrzną w Kaszmirze. Według przedstawiciela władz Indii, na którego powołuje się Reuters, przekazał, że odrzutowce pakistańskie zostały przechwycone przez myśliwce indyjskich sił powietrznych i zawróciły.

USA: Pompeo wzywa Indie i Pakistan, by unikały eskalacji napięcia

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał w środę władze Indii i Pakistanu, aby zachowały powściągliwość i za wszelką cenę unikały eskalacji napięcia. Apel Pompeo pojawił się po zestrzeleniu przez pakistańskie lotnictwo dwóch indyjskich odrzutowców.

Pompeo poinformował w oświadczeniu, że rozmawiał przez telefon z ministrami spraw zagranicznych Indii i Pakistanu, których "zachęcał do priorytetowego traktowania komunikacji bezpośredniej i unikania dalszej działalności wojskowej".

We wtorek indyjskie lotnictwo zaatakowało w północno-zachodnim Pakistanie obóz szkoleniowy islamistycznego ugrupowania Jaish-e-Mohammed (JeM - Armia Mahometa), które przyznało się do dokonania 14 lutego samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 40 członków indyjskich paramilitarnych sił policyjnych w spornym Kaszmirze. JeM chce przyłączenia do Pakistanu indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Delhi uważa, że władze pakistańskie były zamieszane w ten atak, czemu Islamabad zaprzecza.

Szef MSZ Indii Vijay Gokhale oświadczył, że w nalocie zginęło "bardzo wielu" islamistów. Według indyjskich źródeł rządowych, na które powoływał się Reuters, w nalotach zginęło około 300 islamistów.