Odwołaliśmy naszego ambasadora w Delhi i postanowiliśmy o wydaleniu z naszego kraju indyjskiego ambasadora - poinformował w telewizji ARY pakistański minister spraw zagranicznych Shah Mehmood Qureshi. Dodał, że postanowiono także o zawieszeniu dwustronnej wymiany handlowej.

Reklama

Jak pisze AP decyzje o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych oraz o zawieszeniu dwustronnego handlu podjęto na posiedzeniu Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Pakistanu z udziałem czołowych dowódców sił zbrojnych i najwyższych urzędników rządowych, któremu przewodniczył premier Imran Khan.

Islamabad zapowiedział także złożenie wniosku do Rady Bezpieczeństwa ONZ o wywarcie presji na Indie i nakłonienie rządu tego kraju do wycofania się z decyzji o unieważnieniu specjalnego statusu Kaszmiru.

Tymczasem w Kaszmirze wciąż odbywają się protesty w związku z decyzjami Delhi. W głównym mieście Srinager służby bezpieczeństwa rozmieściły mobilne punkty kontrolne, ograniczając ruch ludzi, a policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom. W całym regionie nadal nie działa internet, telefonia i telewizja, zamknięte są prawie wszystkie sklepy z wyjątkiem aptek.

Reklama

W poniedziałek na wniosek indyjskiego rządu prezydent tego kraju Ram Nath Kovind unieważnił artykuł 370. konstytucji, zapewniający tymczasowy specjalny status zamieszkanego w większości przez muzułmanów indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Krok ten oznacza formalne pełne zintegrowanie indyjskiego Kaszmiru z resztą państwa.