28-letnia Raisuni została aresztowana 31 sierpnia wraz z narzeczonym, gdy wychodzili z kliniki ginekologicznej w Rabacie. Sąd skazał oboje na rok więzienia, natomiast lekarza na dwa lata pozbawienia wolności. Asystent lekarza i pielęgniarka w tej samej klinice usłyszeli wyroki w zawieszeniu.

Reklama

Wszyscy w środę zostali ułaskawieni. Ministerstwo sprawiedliwości Maroka poinformowało, że decyzja króla była motywowana "współczuciem" i "troską" o "przyszłość dwojga narzeczonych, którzy planowali założyć rodzinę zgodnie z zasadami religijnymi i prawem, pomimo błędu, jaki popełnili".

Raisuni pracuje dla niezależnej, krytycznej wobec władz gazety "Akbar al-Jaum". Po aresztowaniu nie przyznała się do winy, twierdziła, że nie przeprowadziła aborcji, a w klinice była z powodu krwotoku wewnętrznego. Zdaniem obrońców praw człowieka zarzuty wobec niej były motywowane politycznie.

Po decyzji o ułaskawieniu na portalach społecznościowych w Maroku pojawiły się setki komentarzy, wyrażających zadowolenie. Wreszcie dobre wieści!, Dziękuję majestacie, Gratulacje dla wolnych mężczyzn i kobiet w tym kraju i na świecie - komentowali internauci. Wreszcie mądra i radosna decyzja - napisał na Twitterze Junes Maskin, dyrektor publikacji gazety "Akbar Al-Jaum".

Reklama