Nigdy nie porzuciliśmy idei budowy wielkiej Europy - oświadczył Ławrow w przeddzień przyjazdu do Rzymu wraz z ministrem obrony Siergiejem Szojgu na rozmowy z szefem MSZ Włoch Luigim Di Maio i ministrem obrony Lorenzo Guerinim.

Reklama

Zapytany o to, czego oczekuje od nowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w kwestii poprawy stosunków z Rosją, Ławrow odparł, że ostatnie lata przyniosły „serię zmarnowanych okazji”.

Działając zgodnie z zasadą minimalnego wspólnego mianownika Unia Europejska trzyma się absurdalnego połączenia między perspektywami współpracy i wewnętrznym uregulowaniem sytuacji na Ukrainie - oświadczył. Zarzucił UE, że z jej inicjatywy współpraca w niektórych dziedzinach została „zamrożona” i jednostronnie rozszerzane są „kroki restrykcyjne”, przynoszące wielomiliardowe straty gospodarce krajów europejskich. Tak odniósł się do sankcji nałożonych na Rosję w wyniku aneksji Krymu i konfliktu zbrojnego w Donbasie.

Uważamy, że nowa administracja Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej są także świadome tego, że utrzymanie tego zepsutego status quo jest nie do pogodzenia z ambitnymi zadaniami, jakie sobie postawiła, by uczynić z UE geostrategicznego aktora na najwyższym poziomie - zaznaczył Ławrow.

Następnie powiedział: Nie porzuciliśmy nigdy idei budowy wielkiej Europy, naprawdę zjednoczonej, bez linii podziału, która obejmowałaby Rosję, Unię Europejską i naszych wspólnych sąsiadów.

Oceniając relacje rosyjsko-włoskie Ławrow podkreślił, że mają one długą tradycję, ale obecnie negatywnie wpływają na nie „antyrosyjskie posunięcia Waszyngtonu i Brukseli”. Jak przypomniał, w rezultacie embarga włoscy producenci stracili łącznie około 2 miliardów dolarów.

Wiemy - dodał szef rosyjskiej dyplomacji - że we Włoszech jest coraz więcej głosów opowiadających się za powrotem do poprzedniego poziomu stosunków dwustronnych. Wyrażane jest zainteresowanie budową dialogu Rosja-UE na bazie pragmatyzmu, wzajemnych korzyści i niekonfliktowości.

Reklama

Minister zapewnił, że Moskwa z "satysfakcją" wita takie podejście i gotowa jest wesprzeć włoskie firmy, zwłaszcza te, które chcą przenieść swoją produkcję do Rosji.

Ławrow zadeklarował także gotowość swego kraju do dalszego udziału w rozwiązywaniu konfliktu w Libii oraz przedstawienia „konstruktywnej agendy” w związku z kryzysem wokół Iranu.

Mówiąc o napięciach w relacjach między USA a Iranem oświadczył, że zabicie przez siły amerykańskie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego było „jawnym złamaniem prawa międzynarodowego”. Takie akcje Amerykanów wykraczają poza dopuszczalne granice - dodał.

Do zabicia Sulejmaniego przez amerykańskie drony doszło na początku stycznia na lotnisku w stolicy Iraku Bagdadzie. W odwecie nastąpił irański atak rakietowy na dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku.

Ławrow pytany o ocenę przedstawionego przez amerykańską administrację planu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego odparł, że USA zlekceważyły cały międzynarodowy kontekst prawny, obejmujący rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ. Mało prawdopodobne jest, by takie podejście mogło przyczynić się do naprawy sytuacji - ocenił i przypomniał, że plan ten został „kategorycznie odrzucony” przez Palestyńczyków.

Rosja po przedstawieniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa planu dla Bliskiego Wschodu, w tym utworzenia dwóch oddzielnych państw - Izraela i Palestyny, zapowiedziała, że jest gotowa do współpracy z Izraelem i Palestyńczykami w celu uregulowania konfliktu.