Rzecznik premiera potwierdził, że Netanjahu spotkał się z zakażoną, ale dodał, że "zachował odpowiedni dystans". Podobnie twierdzą źródła bliskie samej Paluch, które zapewniają, że otoczenie Netanjahu bezwzględnie stosuje się do zaleceń ministerstwa zdrowia. Kobieta doradza premierowi w kwestiach związanych z ultraortodoksyjnymi żydami.

Reklama

Kancelaria premiera zakomunikowała, że zgodnie z wstępną oceną nie ma potrzeby, by premier pozostawał w izolacji, ponieważ nie był w bliskim kontakcie z zakażoną i nie spotykał się z nią - podał publiczny nadawca Kan. Wstępne dochodzenie pokazuje również, że dwoje nie przebywało w tym samym pokoju przez ostatnie dwa tygodnie.

Przepisy izraelskiego ministerstwa zdrowia wymagają 14-dniowej izolacji każdego, kto przebywał w pobliżu zakażonego, jednak Netanjahu wraz z najbliższymi współpracownikami postanowili podać się kwarantannie przed zakończeniem dochodzenia epidemicznego i pomimo braku bezpośredniego kontaktu z Paluch.

Kancelaria podała, że Netanjahu zostanie poddany testowi na obecność koronawirusa do wtorku i będzie kontynuował pracę za pomocą wideokonferencji. Poprzedni test premiera, wykonany 15 marca, był negatywny.

W poniedziałek Netanjahu miał podjąć decyzję o zaostrzeniu środków walki z epidemią Covid-19. W Izraelu wykryto dotąd 4247 zakażeń koronawirusem. 15 osób zmarło w wyniku choroby.