Władze 3,5-milionowego Urumczi zamknęły w czwartek wieczorem jedyną linię metra, ograniczyły przyloty i wyloty z miejscowego lotniska. W piątek odwołano ponad 600 rejsów, czyli ponad 80 proc. wszystkich zaplanowanych na ten dzień – wynika z danych firmy Variflight przytaczanych przez agencję Reutera.

Reklama

Szybka reakcja władz zaskoczyła mieszkańców miasta. W supermarketach dochodziło do paniki zakupowej, ponieważ niektóre osiedla mieszkalne ogłosiły plany ograniczenia swobody wychodzenia – podał hongkoński dziennik "South China Morning Post”, powołując się na informacje z mediów społecznościowych.

Środki te podejmowane są w odpowiedzi na wykrycie zakażenia koronawirusem u 24-letniej kobiety, u której wystąpiły objawy choroby. Później infekcję potwierdzono również u trojga osób z jej otoczenia, choć osoby te nie miały objawów.

W czwartek w prowincji Zhejiang na wschodzie Chin potwierdzono zakażenie koronawirusem u biznesmena, który przybył z Sinciangu. Jego również zaliczono do przypadków bezobjawowych.

Reklama

Przypadek 24-letniej kobiety to jedyny nowy lokalny przypadek Covid-19 zgłoszony w piątek przez chińskie służby medyczne. Zachorowania potwierdzono również u dziewięciu osób, które powróciły lub przybyły z zagranicy – podała państwowa komisja zdrowia w dziennym sprawozdaniu.

Poprzedniej doby zgłoszono także pięć infekcji bezobjawowych, których w Chinach nie zalicza się do "potwierdzonych przypadków” Covid-19. Od początku pandemii w Chinach kontynentalnych odnotowano łącznie 83 622 zachorowań. Oficjalny bilans zgonów nie zmienił się i wynosi 4634 – wynika ze sprawozdania komisji.