Sąd w Mińsku uznał Barysewicz i Sarokina za winnych „ujawnienia tajemnicy lekarskiej”. Obojgu nakazano też zapłacenie grzywny: pracującej w niezależnym portalu tut.by dziennikarce – 2900 rubli białoruskich (4200 zł), zaś lekarzowi – 1450 rubli (2100 zł). Sprawa dotyczy ujawnienia informacji o stanie zdrowia Bandarenki, który zmarł w listopadzie ubiegłego roku najpewniej w efekcie pobicia przez białoruskich funkcjonariuszy.

Reklama

Śmierć Bandarenki

Bandarenka 11 listopada wieczorem wyszedł na podwórko przed swoim domem – nazywane, ze względu na dużą aktywność w czasie protestów przeciwko Alaksandrowi Łukaszence, Placem Przemian. Nieznajomi mężczyźni, prawdopodobnie funkcjonariusze w cywilu, likwidowali biało-czerwono-białe wstążki, którym ozdobione było podwórko. Doszło do wymiany zdań, potem do przepychanki, w trakcie której Bandarenka miał upaść i uderzyć się w głowę. Następnie został siłą zaniesiony przez mężczyzn do nieoznakowanego busa. Wydarzenia te odtworzono później na podstawie relacji świadków i nagrań wideo. Kilka godzin później Bandarenka trafił do szpitala z ciężkimi obrażeniami, w tym pękniętą czaszką. Niedługo potem zmarł.

Oficjalnie władze komentowały to zajście jako "sąsiedzką kłótnię" i twierdziły, że milicja znalazła nieprzytomnego Bandarenkę na ulicy. Później Komitet Śledczy podał, że Bandarenka był pijany. Zgodnie z ujawnioną kartą wypisową zmarłego, miał on "0 proc. alkoholu we krwi".