Von der Leyen, zwracając się do przedstawicieli rodzin zamordowanych członków włoskiego ruchu oporu, powiedziała: To dla mnie szczególnie poruszające, że jestem tutaj jako Europejka narodowości niemieckiej. To niemiecki żołnierz wydał rozkaz, by zabić waszych rodziców i dziadków. To głęboka wina w historii mojego kraju.

Reklama

Przemówienie przyjęte owacjami

Mówiąc o rozstrzelanych więźniach podkreśliła: Ich opór przyczynił się do uratowania Włoch i całej Europy, także mojego kraju, Niemiec. Ruch oporu przywrócił nam wolność, tak Włochom, jak i Niemcom. Wiem, że moją własną wolność zawdzięczam osobom takim, jak wasi rodzice i dziadkowie.

- Chcę zatem dziś oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli o nasze wyzwolenie. Także dzięki ich ofierze narodziła się nareszcie pokojowa i demokratyczna Europa - zaznaczyła szefowa KE. Dodała: Więźniowie z Fossoli nigdy nie przestali marzyć o lepszej przyszłości. A imieniem tej przyszłości była Europa.

Słowa von der Leyen zgromadzeni przyjęli brawami.

Zero tolerancji dla dyskryminacji

Przemawiając na terenie obozu w Emilii-Romanii, z którego Niemcy wysyłali Żydów do obozów zagłady, także do Auschwitz, von der Leyen oświadczyła: Jako Europejczycy nie możemy zaakceptować tego, że europejscy Żydzi nie czują się bezpieczni w swoich domach i synagogach.

Reklama

- Nie możemy tolerować tego, że wolne media i uniwersytety są atakowane. Nie możemy zaakceptować dyskryminacji osób o innym kolorze skóry, osób LGBT, wszelkiej dyskryminacji. Jeśli chcemy być wierni wartościom, które inspirowały waszych ojców i dziadków, bohaterów ruchu oporu, musimy głosić te wartości w teraźniejszości - powiedziała Ursula von der Leyen.

Obecny razem z nią przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział w Fossoli, że obóz ten jest "symbolem grozy".

- Pięć tysięcy osób wywieziono do obozów w środkowej Europie, więźniów rozstrzelano, bo stali na czele ruchu oporu. Musimy pamiętać, że demokracja i nasze instytucje muszą być czujne, bo to, co dzieje się w Europie, jest niepokojące: dyskryminacja, przemoc, ataki na sądownictwo, ataki na wolność prasy. Dla nas to wszystko jest nie do przyjęcia i nie do pogodzenia z naszymi wartościami - stwierdził szef PE.

Dodał: Mamy niebywałe narzędzia sankcji i chcemy ich użyć.

- Jeśli stracilibyśmy wartości, Europa byłaby już niczym i nie mogłaby powiedzieć systemom autorytarnym, że demokracja jest ważna dla dobra obywateli i ich wolności - ostrzegł Sassoli.