Trzeba dostrzec, że obie partie opowiadają się za zmianami, ale niekoniecznie za tymi samymi zmianami - podkreślił po spotkaniu współlider Zielonych Rober Habeck. Lider FDP Christian Lindner powiedział, że proces zmierzający do ewentualnego wspólnego udziału w rządzie rozpoczął się w dobrej atmosferze, ale nie został jeszcze zakończony. Mówił o wielkiej wspólnej odpowiedzialności. Istnieją jednak "niewątpliwe różnice" między stronami, na przykład w dziedzinie ochrony klimatu i finansów.

Reklama

Druga runda rozmów wstępnych

Była to już druga runda wstępnych konsultacji Zielonych z liberałami. Przywódcy partyjni rozpoczęli rozmowy we wtorek. Od niedzieli SPD jako zwycięzca wyborów oraz chadecja CDU/CSU będą prowadzić rozmowy z mniejszymi partiami. Oba ugrupowania szukają sojuszu z Zielonymi i FDP. W wyborach do Bundestagu najsilniejszą partią okazała się SPD z wynikiem 25,7 procent. Unia CDU/CSU natomiast spadła do historycznie najniższego poziomu 24,1 procent.

Kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz wyraził w piątek przekonanie, że dojdzie do sojuszu SPD z Zielonymi i FDP. Jestem optymistą - powiedział tygodnikowi "Spiegel". Scholz wierzy, że taka koalicja może odnieść sukces.

Reklama