Resort obrony Rosji oświadczył, że do próby doszło 15 listopada i że zniszczony został satelita typu Celina-D wystrzelony w roku 1987. Ministerstwo dodało, że działania na rzecz umocnienia zdolności obronnych Rosji i wykluczenia zagrożeń w sferze kosmicznej są planowe. Określiło jako "obłudę" zarzuty strony amerykańskiej, że próba była ryzykowna.

Reklama

- Rosja rzeczywiście przeprowadziła próbę systemu broni antysatelitarnej, przy czym próba ta była udana, a system "misternie" trafił w cel, nie tworząc zagrożenia dla aktywności w kosmosie - oświadczył rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Również szef MSZ Siergiej Ławrow oświadczył, że "co najmniej obłudą są oświadczenia, że Federacja Rosyjska stwarza zagrożenia dla działalności związanej z pokojowym wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej". Oskarżenia pod adresem Moskwy nie są poparte faktami - dodał minister.

Ławrow zarzucił Stanom Zjednoczonym, że to one "rozwijają w jak najaktywniejszy sposób wyścig zbrojeń" i "od wielu lat ignorują inicjatywę Rosji i Chin dotyczącą przygotowania traktatu o zapobieganiu wyścigowi zbrojeń w przestrzeni kosmicznej".

USA: Zagrożenie bezpieczeństwa

USA potępiły w poniedziałek przeprowadzoną przez Rosję próbę rakiety, która zniszczyła starego satelitę, pozostawiając na orbicie setki tysięcy niebezpiecznych odłamków. Resort dyplomacji USA stwierdził, że próba zagrażała bezpieczeństwu astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Spowodowało to powstanie mnóstwa odłamków. To było nierozważne działanie ze strony Rosji - powiedział także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed spotkaniem z ministrami obrony Unii Europejskiej.

To pokazuje, że Rosja opracowuje nowe systemy uzbrojenia – dodał.

Niemcy: Przestrzeń kosmiczna jest dobrem wspólnym

Minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly i resort dyplomacji Niemiec potępiły we wtorek przeprowadzoną przez Rosję próbę rakiety antysatelitarnej, która zniszczyła starego satelitę, pozostawiając na orbicie setki tysięcy odłamków.

Reklama

"Przestrzeń kosmiczna jest dobrem wspólnym (...) Jej niszczyciele ponoszą poważną odpowiedzialność za generowanie odłamków, które ją zaśmiecają i stanowią zagrożenie dla naszych astronautów i satelitów" - napisała na Twitterze Parly.

Resort spraw zagranicznych Niemiec w oświadczeniu, w którym oznajmił, że Berlin jest "poważnie zaniepokojony" tą próbą, wezwał też wspólnotę międzynarodową do wypracowania zasad "odpowiedzialnego postępowania" w przestrzeni kosmicznej.

Podjęcie takich wspólnych kroków przez państwa "jest pilne" i powinno "wzmocnić bezpieczeństwo i zaufanie" - oznajmiło ministerstwo.

Resort uznał, że postępowanie Rosji jest "nieodpowiedzialne i niesie ze sobą zwiększone ryzyko błędu i eskalacji napięć". "Test uwidocznił rosnące ryzyka i zagrożenia dla bezpieczeństwa i stabilności w przestrzeni kosmicznej" - głosi komunikat Berlina.