Jak wynika z informacji DGP, w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Państwowego Zakładu Higieny – Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Reklama

Eksperci chcą oszacować, jakie zagrożenie dla Polski może stanowić nowy wariant oraz jakie ewentualne działania powinny zostać w związku z tym podjęte.

Minister zdrowia Adam Niedzielski polecił inspekcji sanitarnej, by zwracano szczególną uwagę w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami powracającymi z Afryki, szczególnie RPA. Próbki pobrane od takich osób będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa. To „odcisk palca”, który pozwala zidentyfikować poszczególne warianty SARS-CoV-2.

Omikron wykryto m.in. w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Niemczech, Czechach, Austrii, Belgii, Holandii, Hongkongu, Australii i Izraelu. Władze kolejnych państw, w tym Francji, podejrzewają, że wariant może już się u nich rozprzestrzeniać. Jeszcze w piątek państwa unijne podjęły decyzję o wstrzymaniu lotów z kilku państw południowej Afryki, gdzie omikron został wykryty po raz pierwszy.

Reklama

W związku z pojawieniem się nowego wariantu i wzbierającą czwartą falą w Polsce wczoraj Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych opublikowało pilny apel do premiera i prezydenta o natychmiastowe podjęcie działań. Sześć osób z zarządu towarzystwa jest też członkami Rady Medycznej.

Reklama

Dzięki temu mogli wyrazić oficjalnie swoje zdanie. Rada Medyczna je podziela, ale nie mogła opublikować swoich rekomendacji na stronach rządowych – mówi jeden z naszych rozmówców.

Wczoraj poinformowano o wykryciu w Polsce 20,5 tys. nowych przypadków. Rośnie też liczba chorujących dzieci. Jak wynika z sondy DGP, w większości województw w ostatnich 30 dniach liczba łóżek dla najmłodszych została zwiększona nawet o połowę. Lekarze wskazują, że dzieci coraz ciężej przechodzą COVID- 19. Od początku pandemii zmarło ok. 30 dzieci, a 19 tys. było hospitalizowanych. Lekarze przekonują, że najlepszą ochroną pozostaje szczepionka. Od dzisiaj rodzice mogą rejestrować na podanie preparatu dzieci od piątego roku życia.

CZYTAJ WIĘCEJ W PONIEDZIAŁKOWYM WYDANIU "DZIENNIKA GAZETY PRAWNEJ">>>