Nadszedł czas otworzyć Szwecję. Mamy lepszą wiedzę na temat wirusa, poprawiła się sytuacja w służbie zdrowia oraz wzrosło tempo szczepień - podkreśliła Andersson na konferencji prasowej.

Reklama

COVID-19 będzie usunięty z listy chorób zagrażających społeczeństwu

Dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego Karin Tegmark Wisell dodała, że złoży wniosek do rządu o usunięcie Covid-19 z listy chorób zagrażających społeczeństwu. Rozprzestrzenianie się koronawirusa utrzymuje się na wysokim poziomie, ale stało się jasne, że pandemia zmieniła charakter. Zakażenie Omikronem powoduje łagodniejsze objawy - tłumaczyła Tegmark Wisell.

Od 9 lutego pozostanie jedynie zalecenie pozostania w domu w przypadku wystąpienia objawów chorobowych. Osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 powinny unikać dużych zbiorowisk ludzi.

Reklama

Rząd Szwecji znosi obostrzenia jako ostatni w Skandynawii po decyzji władz Danii, które otworzyły społeczeństwo 1 lutego, a także Norwegii oraz Finlandii.

W Szwecji w środę odnotowano 39 205 przypadków Covid-19. Dwiema dawkami zaszczepionych zostało 83,6 proc. osób powyżej 12 lat, a trzema 49,4 proc. powyżej 18 lat.