Na Litwie ważna jest dobra ochrona przed zimnem i wilgocią. Żołnierze przedzierają się przez lasy i pola, przez długi czas przebywają na zewnątrz. Wielu żołnierzy powiedziało mi, że nie mają odpowiedniej ochrony przed zimnem i wilgocią - powiedziała komisarz.

"To skandal"

Na pytanie, czy brakuje kurtek zimowych, odpowiedziała: Tak, grubych kurtek, ale też bielizny. Wszystkiego, czego potrzebują, aby być dobrze chronieni przed zimnem i wilgocią. A tego naprawdę nie powinno być w jednym z najbogatszych krajów na świecie, w środku Europy.

Reklama

Tak, to skandal, który niepokoił już moich poprzedników - podkreśla Eva Hoegl.

Przypomina, że "w Afganistanie żołnierze nie mieli wszystkiego, czego potrzebowali. Coś podobnego przeżyłam w Mali i Nigrze. Jestem tym zszokowana, ponieważ zawsze mówiono mi, że w terenie wszystko jest". Jej zdaniem "rząd federalny musi zapewnić żołnierzom wszystko, czego potrzebują, aby (...) wypełnić swoje misje".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procesy zakupowe...

Pytana, jaka jest przyczyna braków, czy chodzi o pieniądze, Eva Hoegl mówi: Dzieje się tak głównie dlatego, że procesy zakupowe są tak długie. Prowadzi to na przykład do tego, że nasze radia mają 30 lat, a części zamienne nie są dostępne. Cały system zamówień publicznych musi być lepszy.

Zwraca również uwagę, że "mamy teraz budżet w wysokości około 50 miliardów euro, a to dużo pieniędzy. Ale oprócz kamizelek, hełmów i zimowej bielizny potrzebujemy następcy myśliwca Tornado 9 (...), łodzi podwodnych i ciężkich helikopterów transportowych (...), które dużo kosztują. Ponieważ nie możemy zakładać, że zagrożenia zmniejszą się, musimy teraz więcej inwestować w bezpieczeństwo. Dlatego potrzebujemy więcej pieniędzy w budżecie obronnym".

W czwartek szef niemieckiej armii Alfons Mais ostro skrytykował stan niemieckich sił zbrojnych w obliczu wojny. We wpisie w serwisie LinkedIn zauważył: "Budzisz się rano i zdajesz sobie sprawę, że w Europie jest wojna". A Bundeswehra, czyli "armia, którą mam zaszczyt dowodzić, jest mniej lub bardziej pusta".

Niemieckie Siły Zbrojne od 2017 r. dowodzą jednostką NATO mającą powstrzymywać Rosję w bazie wojskowej Rukla na Litwie. W związku z silnym napięciem w konflikcie na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej wysłało ostatnio do tego kraju kolejnych 350 żołnierzy.