Wybrana na prezydenta, opuszczę zintegrowane dowództwo, ale nie zrezygnuję z artykułu 5. o wzajemnej ochronie między członkami Sojuszu Atlantyckiego – stwierdziła Le Pen.

Reklama

Trójkąt Weimarski

Nie oddam naszych wojsk ani pod zintegrowane dowództwo NATO, ani pod przyszłe dowództwo europejskie – dodała kandydatka skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego.

Le Pen opowiedziała się również za ustanowieniem nowych relacji Francji z krajami Bliskiego Wschodu i Maghrebu. Zapewniła też, że chce współpracy z Polską i Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Europa Ojczyzn

Kandydująca w II turze wyborów prezydenckich Marine Le Pen oświadczyła w środę podczas konferencji w Paryżu, że chce reformować Unię Europejską oraz współpracować z Polską i Węgrami, z którymi podziela wizję Europy Ojczyzn. Le Pen opowiedziała się za pozostaniem Francji w UE.

Nasze pragnienie stworzenia europejskiego sojuszu narodów jest wspólną wizją – stwierdziła Le Pen na konferencji prasowej w Paryżu. Opowiedziała się zarazem za "priorytetowością prawa krajowego nad traktatami europejskimi".

Reklama

Zbliżenie NATO z Rosją

Jako prezydent Francji będę dążyć do zbliżenia strategicznego NATO i Rosji, kiedy zakończy się konflikt w Ukrainie– zadeklarowała kandydująca w II turze wyborów prezydenckich Marine Le Pen w środę podczas konferencji prasowej w Paryżu.

Pytana o swoje wcześniejsze związki z prezydentem Władimirem Putinem i Rosją, Le Pen odpowiedziała, że "broniła tylko interesu Francji i wyłącznie jej interesu".

Kandydatka stwierdziła, że między nią, a urzędującym prezydentem Emmanuelem Macronem są liczne "podobieństwa" w kwestii relacji z Rosją.

Pytana o pożyczkę w banku rosyjskim na swoją wcześniejszą kampanię wyborczą, Le Pen przypomniała, że banki francuskie pożyczki jej nie udzieliły.