Podczas swej wizyty Bachelet "spotka się z pewną grupą wysokiej rangi przedstawicieli władz krajowych i regionalnych" - głosi komunikat służb prasowych UNHCR. Od 25 kwietnia w Chinach przebywa już pięcioosobowy zespół UNHCR, który przygotowuje podróż Bachelet. AFP przypomina, że to pierwsza wizyta komisarza ds. praw człowieka w tym kraju od 2005 roku, a wysoka komisarz zabiegała o możliwość odwiedzenia Sincinagu od początku sprawowania swej funkcji w 2018 roku. Bachelet podkreślała w swych wystąpieniach, że domaga się nienadzorowanego dostępu do tego regionu.

Reklama

Pod koniec stycznia chiński resort spraw zagranicznych oświadczył, że Bachelet od dawna jest mile widziana w regionie Sinciang, ale nie w celu prowadzenia śledztwa.

Co dzieje się w Sinciangu?

Eksperci ONZ w ostatnich latach zwracali uwagę na wiarygodne doniesienia o ponad 1 mln Ujgurów i innych muzułmanów, przetrzymywanych w Sinciangu w pozaprawnych obozach reedukacji, gdzie poddawani są indoktrynacji, dręczeni fizycznie i psychicznie. Według rządu USA chińskie władze dopuszczają się w Sinciangu ludobójstwa, co było powodem ogłoszenia przez administrację prezydenta Joe Bidena dyplomatycznego bojkotu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Pekin zaprzecza wszystkim tym zarzutom i określa oskarżenia o łamanie praw człowieka w Sinciangu jako „największe kłamstwa stulecia”. (PAP)

Reklama

fit/ mal/

arch.