Dyskusje o wyzwaniach dla bezpieczeństwa i stabilności Europy, o zagrożeniach dla całej ludzkości, nie mogą zostać zorganizowane w kompleksowy sposób bez świadomości tego, co się dzieje na wodzie - rozpoczął swoją wypowiedź Zełenski, zwracając uwagę na zagrożenie, jakie stanowią działania wojsk rosyjskich w kontekście szlaków morskich i zanieczyszczenia wód na Ukrainie.

Reklama

Ukraiński przywódca zaznaczył, że największym zagrożeniem dotyczącym wód pozostaje blokowanie przez Rosjan ukraińskich portów. Jak dodał, powoduje to kryzys żywnościowy, który "nie jest jakimś tam problemem z żywnością, ale oznacza deficyt na światowym rynku. To szkodliwy, katastrofalny wzrost cen podstawowych produktów w różnych krajach, więc jeśli go nie zatrzymamy, dojdzie do chaosu politycznego w Afryce i Azji i pogłębi się kryzys migracyjny w Europie, gdy ludzie cierpiący z głodu będą poszukiwać schronienia gdzie indziej".

"Kryzys żywnościowy wywoła protesty w Europie"

Zełenski przekonywał także, że kryzys żywnościowy spowoduje protesty na wielką skalę w krajach Europy, a wiele rządów będzie musiało wyjaśnić protestującym, dlaczego nasz kontynent jest zakładnikiem jednego kraju, którym jest Rosja, i jednej osoby w Moskwie, która wydała rozkaz blokady morskiej Ukrainy.

Reklama

Ukraiński przywódca zaapelował o postawę solidarności wśród państw UE wobec możliwości przystąpienia Ukrainy do Unii. Przekazał, że Rosja, próbując zapobiec akcesji Ukrainy, prowadzi "antyunijną politykę", co oznacza, że na Europie spoczywa obowiązek, aby reagować z zachowaniem zasad i dalej wspierać Ukrainę militarnie, finansowo i politycznie. To na polach bitwy Ukrainy zdecyduje się, czy wolność Europy zostanie zachowana dla wszystkich (...). Jeśli zwyciężymy Rosję, wolność Europejczyków zostanie zachowana na całe lata -powiedział Zełenski.

GLOBSEC odbywa się w Bratysławie po raz siedemnasty. W tym roku w wydarzeniu uczestniczy ponad 100 mówców. Jak piszą organizatorzy, tegoroczna konferencja, która trwa od 2 do 4 czerwca, skupia się na odpowiedzi na pytanie, jak współczesne demokracje mogą uodpornić się na zagrożenia ze strony reżimów totalitarnych. Jednym z głównych tematów jest organizacja wsparcia dla Ukrainy i zapewnienie bezpieczeństwa dla sąsiedztwa europejskiego.