Każdego roku jest tam wysyłanych ponad 3000 naukowców, pracowników i personelu wojskowego w ramach programów podlegających jurysdykcji NSF. Około jedna na trzy z nich to kobiety.

Raport ws. molestowania seksualnego

Nie było dla mnie zaskoczeniem usłyszeć niektóre z ich opowieści. Z pewnością jest to rozczarowujące – komentowała Roberta Marinelli, dyrektor Biura Programów Polarnych NSF w wywiadzie dla NPR, które przytacza relacje kobiet.

Reklama

Jedna z nich już pierwszego dnia pobytu na Antarktydzie została ostrzeżona, aby unikać wskazanego jej budynku w stacji polarnej McMurdo NSF, "chyba że chce zostać zgwałcona".

Inna była tak "przerażona" wszechobecnym molestowaniem seksualnym, że zaczęła nosić przy sobie młotek.

Napaść seksualna i molestowanie seksualne są na Antarktydzie faktem, tak jak faktem jest, że na Antarktydzie jest zimno i wieje wiatr – przytacza NPR wypowiedź jeszcze innej ofiary, dodając, że „pokazuje to , jak wszechobecne są przykłady molestowania i napaści na „dnie świata”.

Molestowanie seksualne, prześladowanie i napaść na tle seksualnym są ciągłymi, nieustającymi problemami – przyznała sama Krajowa Fundacja ds. Nauki.

Raport został w czerwcu przekazany NSF, która nadzoruje wszystkie amerykańskie operacje na Antarktydzie. Publicznie ogłoszono go w minionym tygodniu. Powstał w oparciu o ponad 80 wywiadów z różnymi osobami i grupami, a także o ankietę wśród 880 obecnych i niedawnych pracowników.

Reklama

Nie sądzę, że mam inny wybór niż sprostać inteligentnie temu wyzwaniu. (…) Mamy obowiązek zapewnić bezpieczne środowisko pracy, bezpieczeństwo w miejscu pracy i możliwości rozwoju w miejscu pracy dla każdego, kto chce przyjechać na Antarktydę – dodała Marinelli.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski