Dokumenty ukraińskich służb, z którymi zapoznała się gazeta, dowodzą, że 35-letni Sor, pochodzący z rodziny mołdawskich żydów i urodzony w Izraelu, działa w imieniu Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Federacji Rosyjskiej, eskalując napięcie w Mołdawii.

Reklama

Według "Washington Post" Moskwa poprzez swoje spółki skierowała już dziesiątki milionów dolarów dla swojej siatki mołdawskich polityków w celu "reorientacji polityki Mołdawii" i skierowania tego kraju na drogę współpracy z Rosją. Amerykański dziennik odnotowuje, że właśnie kierowana przez prorosyjskiego polityka partia o nazwie Sor jest organizatorem dużych protestów, paraliżujących mołdawską stolicę od września.

Jak twierdzi gazeta, pod koniec września Rosja wysłała do Mołdawii wsparcie finansowe dla organizującej protesty partii Sor, a także grupę doradców ds. zarządzania demonstracjami.

Reklama

Według mołdawskiego portalu ZdG choć Ilan Sor od trzech lat ukrywa się na terenie Izraela, to jednak za pośrednictwem swojego ugrupowania prorosyjski polityk skutecznie organizuje manifestacje, paraliżujące funkcjonowanie urzędów publicznych w Kiszyniowie.

ZdG odnotował, że w związku z ciążącymi na Ilanie Sorze zarzutami korupcyjnymi mołdawski wymiar sprawiedliwości uruchomił już procedurę ekstradycji polityka z Izraela.

We wtorek i środę kilkaset osób, głównie sympatyków opozycyjnej partii Sor oraz prorosyjskich manifestantów, wzięło udział w blokadzie budynku prokuratury generalnej w Kiszyniowie.

Wcześniej członkowie ugrupowania kierowanego przez Sora wielokrotnie demonstrowali przeciwko rządowi premier Natalii Gavrility oraz prezydent Mai Sandu. Protesty odbywały się w kilku miejscach stolicy, m.in. przed budynkiem parlamentu i rządu, a także na głównych arteriach Kiszyniowa.