Są to daty obowiązujące na mocy unijnej ordynacji wyborczej, która określa, że wybory do PE odbywają się co pięć lat, od czwartku do niedzieli, zwykle w pierwszym pełnym tygodniu czerwca. Termin został potwierdzony przez państwa członkowskie na posiedzeniu Rady UE.
Władze państw członkowskich ustalą teraz, zgodnie ze swoimi odpowiednimi ramami prawnymi i konstytucyjnymi, datę lub daty w okresie od 6 do 9 czerwca 2024 roku, kiedy będą przeprowadzać głosowanie w swoim kraju.
Podział mandatów określono w traktatach
Od momentu pierwszych wyborów, w 1979 roku, wybory europejskie odbywają się co pięć lat. Ostatnie odbyły się w dniach 23–26 maja 2019 roku. Parlament Europejski i Rada UE uzgodniły zmniejszenie liczby posłów z 751 do 705, po odejściu 73 posłów brytyjskich, w momencie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.
Podział mandatów określono w traktatach Unii Europejskiej. Państwa o większej liczbie ludności mają więcej mandatów niż mniejsze państwa, które jednak otrzymują więcej mandatów niż wynikałoby to z rygorystycznie zastosowanej zasady proporcjonalności. System ten nazywany jest zasadą „degresywnej proporcjonalności”.
Wybory do PE są w dużej mierze regulowane przez krajowe ordynacje i tradycje wyborcze, ale istnieją również wspólne przepisy dla całej UE, które określono w prawie wyborczym z 1976 roku.
Z Brukseli Łukasz Osiński