Po ponad dwóch miesiącach kontrofensywy Kijów poczynił jedynie taktyczne postępy przeciwko siłom rosyjskim - informuje Bloomberg.

Niektórzy zwolennicy Ukrainy nadal widzą szansę, że jej siły przebiją się w tym roku przez rosyjskie linie, zanim nadejdzie mokra i zimna pogoda, która skomplikuje operacje na błotnistych terenach Ukrainy - informuje Bloomberg.

Reklama

Impas?

Przedłużająca się kontrofensywa utrudnia USA niesienie pomocy Ukrainie.

Reklama

Jeśli zimą walki utkną w impasie, jest to naprawdę duży problem, nastąpi zmęczenie wojną – powiedziała Samantha de Bendern, pracownik Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Stany Zjednoczone będą coraz mniej zainteresowane tym, co dzieje się na Ukrainie, a Europejczykom będzie coraz trudniej przekonać Amerykanów, że Ukraina jest problemem amerykańskim - dodała w rozmowie z Bloombergiem.

Na początku tego roku Stany Zjednoczone i Europa z optymizmem patrzyły na znaczny postęp, wysyłając na Ukrainę pojazdy opancerzone, systemy rakietowe i inną broń, wysyłając całe jednostki na szkolenie do krajów NATO - wylicza Bloomberg.

Nadzieja ta została zastąpiona niechętnym uznaniem, że nawet zaawansowana broń nie pokona Rosji - czytamy na stronie Bloomberga.

Impas w wojnie staje się coraz bardziej prawdopodobny.