Kurz zaprzeczył oskarżeniom i oświadczył, że jest niewinny. Proces rozpoczął się w środę, 18 października 2023 roku

Afera z Ibizy. Skandal polityczny w Austrii

Afery ibiza (znanej również jako Ibiza-gate): był to skandal polityczny w Austrii, który dotyczył Heinz-Christiana Strache, byłego wicekanclerza Austrii i lidera Wolnościowej Partii (FPÖ), a także Johanna Gudenusa, byłego zastępcy lidera Wolnościowej Partii. Skandal został wywołany 17 maja 2019 roku przez opublikowanie nagrania wideo z ukrytej kamery, które zostało zlecone przez irańskiego prawnika Ramina Mirfakhraia .

Reklama

Wideo pokazuje ówczesnych polityków opozycji Strache i Gudenusa dyskutujących o nieuczciwych praktykach i intencjach swojej partii z kobietą udającą Alyonę Makarovą, która udawała siostrzenicę rosyjskiego biznesmena Igora Makarova . W nagraniu obaj politycy wydawali się otwarci na propozycje kobiety i sugerowali, że mogą pomóc jej w uzyskaniu zamówień publicznych w zamian za wsparcie finansowe dla ich partii.

Reklama

Afera ibiza miała poważne konsekwencje dla polityki Austrii. W wyniku skandalu, 18 maja 2019 roku doszło do rozpadu koalicji Austriackiej Partii Ludowej i Wolnościowej Partii Austrii, co spowodowało wydalenie z rządu wszystkich ministrów FPÖ oraz rozpisanie wcześniejszych wyborów na dzień 29 września 2019 roku. W dniu 27 maja 2019 roku w Radzie Narodowej odbyło się głosowanie nad wotum nieufności, w wyniku którego Sebastiana Kurza, ówczesny kanclerz Austrii, wraz z rządem zostali odwołani ze stanowisk. 28 maja Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen powołał na stanowisko p.o. Kanclerza ówczesną Prezes Trybunału Konstytucyjnego Brigitte Bierlein.