Prawnik osieroconych rodzin, Francois Zimeray, oświadczył, że wnioskujący domagają się również uznania, iż Hamas jest winny ludobójstwu. Adwokat zwrócił się do prokuratora MTK, aby "rozważył celowość wydania międzynarodowego nakazu aresztowania przywódców Hamasu".

Reklama

"Realizacja ludobójczego projektu"

Atak przeprowadzony 7 października przez ten palestyński ruch islamistyczny na izraelskiej ziemi jest realizacją ludobójczego projektu założonego przez jego autorów – oświadczył Zimeray. W obliczu trwającego obecnie negowania zbrodni trzeba bronić prawdy, poznać te okrucieństwa i zapisać je w zbiorowej pamięci.

Klientami Zimeraya są wyłącznie rodziny cywilów, zamordowanych 7 października podczas festiwalu muzycznego lub we własnych domach.

Reklama

Zgodnie ze skargą - stwierdził prawnik - Hamas nie zaprzeczał dokonaniu zbrodni, udokumentowali ją i szeroko opublikowali (...), dlatego fakty te nie podlegają dyskusji.

Atakując Izrael Hamas zabił około 1400 osób i wziął ponad 240 zakładników - od niemowląt po seniorów - z których tylko cztery osoby zostały uwolnione, a jedna odbita przez Siły Obronne Izraela. Zdecydowaną większość zamordowanych stanowili cywile. Wielu z nich zostało zamordowanych w swoich domach, a co najmniej 260 podczas festiwalu muzycznego na wolnym powietrzu.

Podczas ataku Hamas filmowali i dokumentowali swoje działania, a często również kradli telefony swoich ofiar i transmitowali na żywo ich śmierć w mediach społecznościowych. W innych przypadkach publikowali wiadomości na kontach ofiar w mediach społecznościowych lub przesyłali je krewnym zabitych. Niektórzy z atakujących mieli na sobie kamery rejestrujące przebieg zdarzeń. Izraelscy politycy i międzynarodowi dziennikarze mieli okazję zapoznać się z około 43 minutami surowego materiału filmowego, pochodzącego z tych nagrań - przypomniał portal Times of Israel.

Hamas dopuścił się zbrodni wojennych

Reklama

W wywiadzie dla francuskiego Radia Classique Zimeray powiedział, że wraz ze swoim zespołem prawnym ustalił, że działania Hamasu wypełniały definicję "ludobójstwa". Nie był w tej ocenie jedyny - zauważył portal - 15 października ponad 100 ekspertów prawa międzynarodowego wydało oświadczenie, w którym oceniło, że Hamas dopuścił się zbrodni wojennych, a jego działania prawdopodobnie wypełniały znamiona ludobójstwa.

W następstwie październikowego ataku Hamasu na Izrael i późniejszej wojny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan powiedział, że jego instytucja prowadzi „aktywne dochodzenia” w sprawie masakr z 7 października, reakcji Izraela i sytuacji na Zachodnim Brzegu. Stwierdził, że jego biuro prowadzi „aktywne dochodzenia” w sprawie wszelkich zbrodni popełnionych czy to przez "Izrael czy Palestynę, czy też czynów popełnionych na terytorium Palestyny lub z Palestyny do Izraela”.