W czwartek Vidal-Quadras Roca został zaatakowany w pobliżu swojego domu. Agresor oddał strzał z bliskiej odległości, a następnie uciekł na oczekującym na niego motocyklu, kierowanym przez inną osobę.

78-letni Vidal-Quadras Roca, który przebywa w szpitalu z poważną raną postrzałową szczęki, wskazał jako możliwy powód zamachu swoje wieloletnie związki z opozycją irańską na uchodźstwie. Podkreślił, że jako prawnik współpracował z przedstawicielami opozycji, a od roku widniał na irańskiej liście "terrorystów".

Reklama

Skomplikowane związki partii Vox

Zgodnie z "El Pais", irańskie ugrupowanie opozycyjne - Krajowa Rada Ruchu Oporu Iranu (CNRI) finansowało poprzez zagranicznych darczyńców europejską kampanię wyborczą Vox w 2014 roku i pokrywało wiele innych bieżących kosztów partii od czasu jej utworzenia w roku 2013. Jak poinformowała hiszpańska gazeta, potwierdził to w 2019 roku sam Vidal-Quadras Roca.

W czwartkowym komunikacie CNRI potępiła "atak terrorystyczny" na polityka i wskazała na reżim irański jako prawdopodobnego organizatora zamachu. "Vidal-Quadras Roca poświęcił dużą część swojego życia na walkę z tym reżimem" - przypomniała jedna z liderek CNRI, Mariam Radżawi.

Ambasada Islamskiej Republiki Iranu w Madrycie także potępiła "wszelkie akty terrorystyczne", nie odnosząc się jednak bezpośrednio do ataku na polityka.

Reklama

Kluczowa postać

Alejo Vidal-Quadras Roca jest od kilkudziesięciu lat kluczową postacią hiszpańskiej prawicy. W latach 1991-96 stał na czele centroprawicowej PP w Katalonii, sprawował funkcję wiceprzewodniczącego PE (1999-2014), a także współtworzył konserwatywna partię Vox (2013), która obecnie jest trzecią siłą w parlamencie Hiszpanii.

Atak na polityka potępili m.in. premier Pedro Sanchez, lider centroprawicowej PP Alberto Nunez Feijoo, regionalny premier Katalonii Pere Aragones, król Hiszpanii Filip VI, a także przewodnicząca PE Roberta Metsola.

Alejo Vidal-Quadras Roca posiada wysokie odznaczenie państwowe RP - w 2012 roku otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.