Ataki dżihadystów na Timbuktu

Ponad 136 tys. osób, w tym 74 tys. dzieci, jest uwięzionych w obleganym przez islamistów Timbuktu, a grupy zbrojne uniemożliwiają napływ do miasta żywności i leków - poinformował we wtorek portal BBC, powołując się na organizacje humanitarne.

Reklama

Timbuktu, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, od sierpnia jest oblegane przez dżihadystów powiązanych z Al-Kaidą, którzy uniemożliwiają wjazd do miasta ciężarówkom z sąsiednich regionów. Według ONZ ataki dżihadystów na miasto zmusiły do ucieczki ponad 33 tys. ludzi.

Władze Mali walczą z brutalną rebelią powiązaną z Al-Kaidą i Państwem Islamskim, która wybuchła na północy kraju po separatystycznym buncie Tuaregów w 2012 roku.

Zamachy stanu w Mali i Grupa Wagnera

Reklama

Frustracja związana z coraz bardziej niestabilną sytuacją w kraju doprowadziła od sierpnia 2020 roku do dwóch wojskowych zamachów stanu. Junta zerwała współpracę z tradycyjnymi zachodnimi sojusznikami i zwróciła się o pomoc do rosyjskich najemników z Grupy Wagnera. W czerwcu br. junta zażądała wycofania z Mali misji pokojowej ONZ. W listopadzie siły ONZ powiadomiły, że opuściły dziewięć z 12 rozlokowanych w kraju baz.