Mimo wojen przychody zbrojeniówki mniejsze

Przychody 100 największych firm zbrojeniowych w 2022 r. skurczyły się o 3,5 proc. w porównaniu do 2021 r. Ich zysk wyniósł 600 mld dol. Dane pochodzą z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

Jak pisze portal dw.com, "większość broni dostarczanej Ukrainie pochodziła z zapasów europejskich i amerykańskich, co nie generowało dużych przychodów dla branży".

W zeszłym roku wojna w Ukrainie wygenerowała popyt przede wszystkim na pojazdy opancerzone, amunicję i artylerię, a niekoniecznie na najdroższe systemy uzbrojenia.

Reklama

Bliski i Środkowy Wschód na czele wzrostów sprzedaży

Największy, 11-proc. wzrost sprzedaży w sektorze zbrojeniowym według raportu SIPRI przypadł siedmiu firmom z Bliskiego i Środkowego Wschodu (17,9 mld dol.). Firmy te specjalizują się w mniej zaawansowanych technologicznie produktach.

Według raportu doskonałą ilustracją tego zjawiska jest działalność czterech tureckich producentów. Ich łączne przychody wzrosły do 5,5 mld dol. (skok 22 proc. r/r). Turecki Baykar, znany m.in. z dronów Bayraktar, po raz pierwszy znalazł się w pierwszej setce zestawienia SIPRI (76. miejsce). Sprzedaż firmy wzrosła o 94 proc., co jest najlepszym wynikiem całego zestawienia.