Około 5,5 tony wody zawierającej materiały radioaktywne wyciekło z urządzenia w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi.

Odkrycie wycieku w elektrowni jądrowej Fukushima

Około godziny 8:53 czasu lokalnego w środę pracownicy odkryli wyciek wody z wylotu urządzenia używanego do oczyszczania wody skażonej promieniotwórczo podczas inspekcji sprzętu, podała Fukushima Central Television, powołując się na operatora elektrowni Tokyo Electric Power Company (TEPCO).

TEPCO szacuje, że wyciekło około 5,5 tony wody, która może zawierać 22 miliardy bekereli materiałów radioaktywnych, takich jak cez i stront.

Reklama

Wydaje się, że większość wyciekającej wody przedostała się do gleby, ale monitorowanie pobliskiego kanału odwadniającego nie wykazało żadnych znaczących zmian poziomu promieniowania - dodano.

Reklama

TEPCO uczyniło obszar, w którym doszło do wycieku wody, obszarem zakazanym.

Awaria jądrowa w Fukushimie

W wyniku trzęsienia ziemi o sile 9,0 w skali Richtera i następującego po nim tsunami 11 marca 2011 r. w elektrowni jądrowej w Fukushimie doszło do stopienia rdzenia, które uwolniło promieniowanie, powodując awarię jądrową na poziomie 7, najwyższym w Międzynarodowej Skali Zdarzeń Jądrowych i Radiologicznych.

Elektrownia generowała ogromne ilości wody skażonej substancjami radioaktywnymi z chłodzenia paliwa jądrowego w budynkach reaktorów, które są obecnie przechowywane w zbiornikach na terenie elektrowni jądrowej.

W sierpniu 2023 r. Japonia zaczęła odprowadzać ścieki z Fukushimy do oceanu , pomimo licznych i powtarzających się sprzeciwów ze strony rządów i społeczności, grup ekologicznych, organizacji pozarządowych i ruchów antynuklearnych w Japonii, krajach sąsiednich i regionie Pacyfiku.