"25 lat temu, 12 marca 1999 roku otworzyliśmy nowy rozdział w historii polskiego bezpieczeństwa. Status członka w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostaje jednym z głównych filarów polskiej polityki bezpieczeństwa. Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, a także fundamentem siły odstraszania Sojuszu" - podało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Reklama

Misje NATO

"Polska sumiennie realizuje wszystkie zobowiązania, jakie członkostwo w Sojuszu nakłada na państwa go tworzące. Polscy żołnierze brali i cały czas biorą udział w misjach i operacjach prowadzonych pod auspicjami Sojuszu" - czytamy we wpisie resortu obrony.

"W ciągu 25 lat naszego członkostwa służbę w nich pełniło blisko 75 tys. żołnierzy i pracowników wojska" - podaje również MON.

Polska w NATO

Polska jest członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) od 12 marca 1999 roku. Przystąpienie Polski do NATO było jednym z głównych celów polskiej polityki zagranicznej w latach 90.

W ciągu ostatnich 25 lat, pozycja Polski w NATO stale rosła. Polska jest solidnym sojusznikiem, aktywnie kształtującym dyskusje i decyzje w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

Na terytorium Polski znajdują się elementy infrastruktury wojskowej NATO, m.in. w Szczecinie, Elblągu, Bydgoszczy i Krakowie. Dzięki regularnym ćwiczeniom z sojuszniczymi państwami, Siły Zbrojne RP są w pełni interoperacyjne i spełniają standardy NATO. Polska jest również jednym z kilku państw Sojuszu, które wydają ponad 2% PKB na obronność.