Ustawa o obronie cywilnej i ochronie ludności

W piątek 22 marca na konferencji prasowej szef Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) i szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) przedstawili założenia projektu ustawy o obronie cywilnej i ochronie ludności.

Władysław Kosiniak-Kamysz wskazał, że przyjęta w minionej kadencji ustawa o obronie ojczyzny wygasiła ustawę o obronie cywilnej i ochronie ludności. Dla naszego rządu jedną z najważniejszych spraw jest nakreślenie nowych zasad funkcjonowania obrony cywilnej i ochrony ludności - powiedział.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że obrona ojczyzny to nie tylko silna armia i siła w sojuszach, ale zaangażowanie całego społeczeństwa.

Reklama

Kosiniak-Kamysz powołał szefa obrony cywilnej

Minister obrony narodowej poinformował też, że na czele obrony cywilnej stanie szef MSWiA Marcin Kierwiński. Wcześniej kierował nią szef Państwowej Straży Pożarnej. Kosiniak-Kamysz zapowiedział też rozwijanie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Szef MON poinformował, że niebawem projekt ustawy trafi do konsultacji społecznych. Obecnie jest on analizowany z samorządowcami, którzy będą odgrywać kluczową rolę w obronie cywilnej i ochronie ludności.

Reklama

W ocenie Kosiniaka-Kamysza ten projekt ustawy będzie jednym z najważniejszych aktów prawnych, który zostanie przyjęty w tej kadencji Sejmu.

Założenia projektu ochrony cywilnej

Marcin Kierwiński podkreślił, że każdy z Polaków ma obowiązek obrony ojczyzny, ale państwo ma też obowiązek bronić ludności. Ma otaczać ludność cywilną ochroną, ma tworzyć procedury, ma tworzyć rozwiązania, które w sytuacjach zagrożenia zadziałają tak, aby każdy Polak mógł czuć się bezpieczny - powiedział.

Zaznaczył, że chodzi o sytuacje skrajne, takie jak m.in. konflikt zbrojny, klęski żywiołowe, czy skażenia. Bezpieczeństwo Polek i Polaków jest dla aktualnego rządu absolutnym priorytetem - podkreślił.

Kierwiński stwierdził, że poprzedni rząd wprowadził "gigantyczny chaos". Doprecyzował, że chodzi o próbę likwidacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Nasi poprzednicy całkowicie zniszczyli jakiekolwiek procedury łączące różne instytucje państwa, różne służby państwowe, które mają działać na rzecz ochrony ludności. My te powiązania, te wzajemne relacje, te wzajemne procedury, bardzo konkretne przypisanie obowiązków teraz w tej ustawie będziemy przywracać - dodał.