Groźne owady w Ameryce Południowej i Północnej
"Zakażenie wywołane przez larwy muchy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ może dotknąć zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Zazwyczaj objawia się bolesnymi zmianami skórnymi z wydzieliną płynną, co wskazuje na obecność larw pod skórą. Leczenie wymaga chirurgicznego wycięcia i usunięcia larw, a następnie skrupulatnej opieki, aby zapobiec wtórnym infekcjom" – poinformowało kostarykańskie Ministerstwo Zdrowia w komunikacie prasowym.
Muchówki z Nowego Świata (Cochliomyia hominivorax) występują w Ameryce Południowej i Północnej. Owady te są bardzo niebezpieczne. Samice składają od 250 do nawet 500 jaj w otwartych ranach dowolnego gatunku ssaków, również ptaków. Po wykluciu larwy zakopują się głęboko w żywej tkance, powodując ostre infekcje, a nawet śmierć żywiciela. Po około 3-6 dniach larwa opuszcza ciało.
Stan wyjątkowy na Kostaryce
W związku z inwazją owadów władze Kostaryki ogłosiły obowiązujący od 7 lutego stan wyjątkowy. Niedawno zaś tamtejszy resort zdrowia i SENASA oficjalnie potwierdziły pierwszy przypadek wystąpienia pasożyta u człowieka.
Kostarykańskie władze niezwłocznie podjęły decyzję o wprowadzeniu specjalnego protokołu, który ma na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się ognisk zakażeń. W całym kraju przeprowadzone zostaną działania kontrolne.
Resort zaapelował do mieszkańców Kostaryki, którzy podejrzewają, że mogli mieć kontakt z owadami. "Każdy, kto uważa, że jest zarażony larwą, powinien natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską" – podkreślono.