Nie mam dziś do ogłoszenia żadnych zmian, ani w polityce USA, ani w polityce NATO. Ale oczywiście zawsze, gdy członek NATO chce podnieść jakąś politykę, ma taką możliwość i może omówić ją z innymi głowami państw. W tym tygodniu mamy szczyt i jestem pewien, że to jest coś, o czym można rozmawiać- powiedział Miller podczas poniedziałkowego briefingu.

Reklama

Tusk: Idea, która narodziła się w Polsce

Odpowiedział w ten sposób na pytanie PAP o zgłoszony w poniedziałek przez polskiego premiera pomysł zestrzeliwania rosyjskich pocisków lecących w kierunku Polski jeszcze nad terytorium Ukrainy. Tusk podczas konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim stwierdził, że ta "idea, która narodziła się w Polsce", jest od dłuższego czasu przedmiotem rozmów. Zaznaczył jednak, że propozycja ta musi mieć poparcie NATO.

Potrzebujemy tutaj współpracy z NATO. W interesie Polski i Ukrainy jest, żeby takie działanie miało pieczątkę zatwierdzenia społeczności międzynarodowej, najlepiej NATO - powiedział premier. Zdaję sobie sprawę, że te decyzje mogą być niewystarczające dla Ukrainy, ale będę rozmawiał z sojusznikami, jak takie działania zorganizować - dodał.

Reklama

Biden: Wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy

Prezydent Joe Biden zapowiedział w poniedziałek w oświadczeniu potępiającym poniedziałkowy atak Rosji na największy szpital dziecięcy w Kijowie, że podczas szczytu sojusznicy ogłoszą "nowe środki", by wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy.

Rosyjskie ataki rakietowe, które zabiły dzisiaj dziesiątki ukraińskich cywilów i wywołały zniszczenia i ofiary w największym kijowskim szpitalu dziecięcym, są potwornym przypomnieniem brutalności Rosji. To kluczowe, by świat nadal stał z Ukrainą w tym ważnym momencie i by nie ignorował rosyjskiej agresji - oznajmił prezydent.