- Wystrzelenie pocisku w kierunku Morza Japońskiego
- Kim Dzong Un zachwycony wynikami testu
- Kim Dzu Ae w towarzystwie ojca. Symbol następcy?
- Możliwości uderzenia w Stany Zjednoczone. Wątpliwości nad gotowością pocisku
- Paliwo stałe nową technologią w pociskach Hwasong-19
Wystrzelenie pocisku w kierunku Morza Japońskiego
Test Hwasong-19 rozpoczął się w czwartek rano czasu lokalnego, gdy Korea Północna wystrzeliła pocisk z obszaru w pobliżu stolicy Pjongjangu. Pocisk ten, lecąc w stronę Morza Japońskiego, został zauważony przez wojsko Korei Południowej, które odnotowało wystrzał o godzinie 7:10 rano czasu lokalnego (23:10 czasu polskiego).
Kim Dzong Un zachwycony wynikami testu
Koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA) przekazała, że Kim Dzong Un wyraził zadowolenie z wyniku testu, który miał dowodzić, iż Korea Północna zapewnia sobie niezagrożoną pozycję w zakresie technologii i środków przenoszenia broni nuklearnej. Agencja KCNA dodała, że pocisk osiągnął rekordową wysokość 7 687,5 km, pokonując dystans 1 001,2 km, a jego lot trwał 86 minut – najdłużej spośród wszystkich północnokoreańskich pocisków.
Kim Dzu Ae w towarzystwie ojca. Symbol następcy?
W zdjęciach opublikowanych przez północnokoreańskie media, u boku Kim Dzong Una obecna była jego córka, Kim Dzu Ae, co sugeruje, że może być przygotowywana na jego następczynię. Jej obecność przy tak ważnym wydarzeniu może być symbolicznym przekazem o przyszłości przywództwa w kraju.
Możliwości uderzenia w Stany Zjednoczone. Wątpliwości nad gotowością pocisku
Agencja Reutera zauważa, że test pocisku Hwasong-19 wraz z poprzednimi próbami międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) udowodnił, że Korea Północna jest w stanie dotrzeć do niemal każdego punktu w Stanach Zjednoczonych. Jednak specjaliści mają wątpliwości, czy kraj ten osiągnął już pełną zdolność kontrolowania trajektorii pocisku oraz zabezpieczenia głowicy nuklearnej podczas ponownego wejścia w atmosferę.
Paliwo stałe nową technologią w pociskach Hwasong-19
Według agencji AP Hwasong-19 zbudowany jest z napędem na paliwo stałe, co widać po charakterystycznej barwie i kształcie płomienia, widocznych podczas startu rakiety. Jest to technologiczny krok naprzód, który zwiększa mobilność i szybkość wystrzelenia pocisku, nie wymagając tankowania przed odpaleniem.
Reakcja świata. Potępienie testów przez ONZ i kraje zachodnie
Testy Hwasong-19 spotkały się z silnym potępieniem na arenie międzynarodowej. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres oraz szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell wyrazili stanowcze zaniepokojenie i skrytykowali działania Korei Północnej. Podobnie negatywne stanowisko wyraziły Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Japonia i Niemcy.