Wszystkie strony powinny zachować spokój i powściągliwość – oświadczył Lin Jian podczas regularnego briefingu prasowego w środę. Podkreślił również znaczenie dialogu jako kluczowego narzędzia do deeskalacji napięć.
Rosyjskie zmiany w doktrynie nuklearnej
We wtorek Władimir Putin zatwierdził nowelizację rosyjskiej doktryny nuklearnej. Nowe przepisy wskazują, że Moskwa może użyć broni jądrowej w przypadku "krytycznego zagrożenia" suwerenności i integralności terytorialnej Rosji i Białorusi lub w sytuacji udostępnienia "terytorium i zasobów" do działań agresywnych przeciwko Rosji.
Ataki z użyciem pocisków ATACMS
W kontekście eskalacji konfliktu Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ, oskarżył Zachód o podsycanie napięć po tym, gdy Ukraina po raz pierwszy użyła amerykańskich pocisków ATACMS do rażenia celów w głębi terytorium Rosji.
Chińskie wezwanie do dialogu
Lin Jian powtórzył, że Pekin oczekuje, iż "wszystkie strony będą promować deeskalację sytuacji i zaangażują się w polityczne rozwiązanie kryzysu ukraińskiego". Dodał, że Chiny chcą "odgrywać konstruktywną rolę" w poszukiwaniu rozwiązania tego konfliktu.
Neutralność Chin w konflikcie
Choć chińskie władze deklarują neutralność wobec wojny wywołanej przez Rosję, ich stanowisko budzi kontrowersje. Pekin nie potępił rosyjskiej agresji ani działań, takich jak zaangażowanie północnokoreańskich żołnierzy w konflikt. Równocześnie Chiny sprzeciwiają się sankcjom nałożonym na Moskwę i zacieśniają współpracę z Rosją, w tym w sferze militarnej, m.in. poprzez wspólne manewry wojskowe.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Źródło: PAP, Media