Polka latami przetrzymywana w piwnicy w Rzymie. Więził ją partner
Media opisują sprawę 38-letniej Polki, która latami była więziona przez swojego partnera w piwnicy w Rzymie. 45-letni Włoch trafił do aresztu po interwencji sąsiadki, która wezwała policję, gdy zauważyła, że mężczyzna zaatakował swoją partnerkę na ulicy. Po przybyciu służb 45-latek próbował umniejszyć wagę sytuacji, jednak jego partnerka wykonała międzynarodowy gest potrzeby pomocy. Policjanci tymczasowo aresztowali Włocha, a Polka trafił do ośrodka pomocy ofiarom przemocy, gdzie otrzymała wsparcie psychologa i prawnika.
Po zajściu kobieta pokazała policjantom piwnicę, w której latami więził ją partner. Był w niej materac, komoda, kilka toreb z ubraniami i wiadro do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Kobieta wychodziła na zewnątrz jedynie raz na kilka dni lub tygodni, by móc spędzić godzinę na świeżym powietrzu. 45-letni, pochodzący z Neapolu, Włoch usłyszał zarzuty znęcania się fizycznego.
Polkę uratował gest "Signal for help". Co oznacza? Jak go wykonać i kiedy używać?
Międzynarodowy gest wzywania pomocy, "Signal for help", czyli sygnał o pomoc, to prosty sygnał migowy, który ma umożliwić ofiarom przemocy poinformowanie o swojej sytuacji bez użycia słów. Gest jest doskonale znany służbom ratunkowym, dla których to znak, że mają do czynienia z ofiarą przemocy.
Przypadek Polki więzionej w piwnicy w Rzymie nie jest jedynym, kiedy kobieta została uratowana, dzięki pokazaniu bez słów sygnału o pomoc. W 2021 roku media opisywały historię nastolatki z USA, która pokazała "Signal for help" przypadkowo przejeżdżającemu kierowcy, dzięki czemu uwolniła się z rąk porywacza.
Jak wykonać "Signal for help", sygnał o pomoc? Międzynarodowy gest wzywania pomocy wykonuje się w trzech krokach:
- Pokaż wnętrze otwartej dłoni.
- Zegnij kciuk.
- Zaciśnij dłoń w pięść.
Jeśli zauważysz, że ktoś sygnalizuje w ten sposób potrzebę otrzymania pomocy, zgłoś sytuację odpowiednim służbom.