Premier Izraela rozpoczął w czwartek oficjalną wizytę na Węgrzech. MTK wydał w listopadzie 2024 r. nakaz aresztowania Netanjahu, zarzucając mu odpowiedzialność za popełnienie zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości w czasie wojny w Strefie Gazy.
Orban zaprosił premiera Izraela w geście sprzeciwu wobec decyzji Trybunału i zagwarantował mu nietykalność. W czwartek rano rząd Węgier ogłosił, że rozpoczyna procedurę wyjścia z MTK.
Rozmowa Netanjahu i Orbana z Trumpem
Netanjahu i Orban podczas swojego spotkania w Budapeszcie połączyli się telefonicznie z Trumpem. Rozmowa skupiła się na decyzji Węgier o wystąpieniu z MTK i "dalszych krokach, które można podjąć w tej sprawie" - przekazało biuro izraelskiego premiera.
Budapeszt niejednokrotnie manifestował bliskie relacje z Izraelem, a Orban – przyjacielskie stosunki z Netanjahu. Po wybuchu wojny z Hamasem Węgry były adwokatem Izraela w Unii Europejskiej, wykorzystując do tego m.in. prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie 2024 r.
Węgry "oazą wolności"
To druga oficjalna wizyta zagraniczna Netanjahu od czasu objęcia go nakazem aresztowania MTK. W lutym został przyjęty przez Trumpa w Białym Domu jako pierwszy gość w trakcie drugiej kadencji. Orban i Netanjahu po czwartkowym spotkaniu wygłosili oświadczenia dla prasy.
Premier Węgier nazwał swój kraj "wyspą wolności", a Izrael określił mianem "klucza do stabilizacji na Bliskim Wschodzie". Premier Izraela powiedział, że pod przywództwem Orbana "Węgry zrobiły dla Izraela i narodu żydowskiego fantastyczne rzeczy: niezachwianie i dumnie wspierają Izrael oraz bronią go w UE i ONZ". Netanjahu pochwalił też decyzję Budapesztu o wystąpieniu z MTK.
Wieczorem premier Izraela wraz z małżonką Sarą został podjęty uroczystą kolacją. W piątek Netanjahu ma spotkać się przedstawicielami węgierskich organizacji żydowskich, odwiedzić pomnik pamięci ofiar Holokaustu i odebrać doktorat honoris causa Narodowego Uniwersytetu Służby Publicznej. Wizyta Netanjahu potrwa do niedzieli.