Konklawe to wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Trzeba też zmobilizować ochronę, zapewnić dyskrecję i zaopiekować się pod każdym względem wielką grupą kardynałów, którzy mają za zadanie wybrać nowego zwierzchnika Kościoła. W konklawe, które ma wybrać następcę papieża Franciszka udział bierze najwyższa w historii liczba kardynałów elektorów - 133. Około 80 proc. z nich to nominaci papieża Franciszka. Do wyboru potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.

Bezpieczeństwo w okolicach Watykanu

Cztery tysiące policjantów i funkcjonariuszy innych służb porządkowych czuwa w Rzymie w związku z konklawe. W Wiecznym Mieście przebywają dziesiątki tysięcy turystów i pielgrzymów. W okolicach Watykanu wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Policja i władze Wiecznego Miasta wprowadziły skrupulatne kontrole, uruchomiły system ochrony przed dronami i zapowiedziały dostosowanie strategii zapewnienia bezpieczeństwa w zależności od rozwoju wydarzeń. W 2013 r., gdy wybrano Jorge Mario Bergoglio papieżem, wydano na ten cel 8 mln euro. W tym roku ta kwota z pewnością przekroczy 10 mln euro. W sumie zarówno włoskie jak i rzymskie władze, ale też Watykan muszą się liczyć z wydatkiem w wysokości nawet kilkunastu milionów euro.

Reklama
Reklama

Kto płaci za konklawe?

Watykański rzecznik Matteo Bruni poinformował, że Stolica Apostolska poniesie wszelkie koszty zorganizowania i przeprowadzenia konklawe ze swojego budżetu i nie skorzysta ze wsparcia sponsorów.

Koszty są wysokie. Do tej pory kardynałowie mieszkali w domu św. Marty, teraz tam się wszyscy nie zmieszczą. Szacuje się, że koszt noclegów dla wszystkich kardynałów i osób towarzyszących może wynieść nawet około 420 tysięcy euro.

Wyżywienie kardynałów i ich asystentów podczas tygodniowego konklawe to wydatek rzędu 140 tysięcy euro, przy skromnym założeniu 100 euro dziennie na osobę. Do tego dochodzą koszty obsługi technicznej, logistycznej i administracyjnej całego wydarzenia.

Ile wydano na konklawe po śmierci Jana Pawła II?

Z raportu wydanego przez Watykan wynika, że w 2005 r., po śmierci Jana Pawła II konklawe, podczas którego wybrano Benedykta XVI kosztowało 7 milionów euro. Z kolei po konklawe po złożeniu dymisji przez papieża Benedykta XVI, na którym wybrano Franciszka nie podano kosztów organizacji elekcji. Poinformowano za to, że w tym roku, czyli 2013 deficyt finansowy Watykanu wynosił 24 miliony euro.