Poczet papieży ostatniego stulecia. Polaków było jednak dwóch? ZDJĘCIA
1 A właściwie Giuseppe Melchiorre Sarto, papież w okresie od 9 sierpnia 1903 do 20 sierpnia 1914. Był synem wiejskiego listonosza i szwaczki. Niektóre źródła podają, że jego ojciec Giovanni Sarto (po polsku Krawiec, po niemiecku Krawietz) był Polakiem, który "za chlebem" wyemigrował z Górnego Śląska do Włoch, natomiast jego matka Margherita była Włoszką. Jednak oficjalna watykańska genealogia Giuseppe Melchiorre Sarto tego nie potwierdza.
Wikimedia Commons
2 Pontyfikat Benedykta XV był uwarunkowany pierwszą wojną światową. Podejmował wiele inicjatyw pokojowych oraz starał się łagodzić skutki wojny. Od samego początku organizował pomoc dla ofiar wojny. W 1914 w Watykanie papież otworzył biuro opieki nad jeńcami oraz ośrodek informacyjny o jeńcach i zaginionych, który ułatwiał kontakt jeńców wojennych z ich rodzinami.
Wikimedia Commons
3 Faktycznie Ambrogio Damiano Achille Ratti (ur. 31 maja 1857, zm. 10 lutego 1939) – arcybiskup Mediolanu (1921-1922), papież w okresie od 6 lutego 1922 do 10 lutego 1939 r. Po wyborze na papieża do polskich kardynałów powiedział: Podziwiam Polaków i kocham, i nadal miłować będę drogą Polskę i modlić się za nią nie przestanę. Jako wizytator apostolski, objeżdżając Polskę, w Chełmie 15 września 1918 powiedział m.in. Przybyłem tu do Was, aby pocieszyć Was imieniem Ojca Świętego i udzielić wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, które sprawi, że da Bóg, niedługo dźwignie się Wasza Polska – Ojczyzna, a w niej wolny szlachetny Naród Polski nie będzie więcej prześladowany za swoje przekonania katolickie.
Wikimedia Commons
4 Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli – papież w okresie od 2 marca 1939 do 9 października 1958. Po raz pierwszy w historii Kościoła Katolickiego uroczystość jego koronacji transmitowano przez radio. Pius XII przychylnie był nastawiony do narodowo-katolickich dyktatur gen. Francisca Franco w Hiszpanii, Antonia Salazara w Portugalii oraz faszystowskiej dyktatury Ante Pavelića w Chorwacji, któremu osobiście udzielił błogosławieństwa. Wkrótce po zakończeniu wojny przesłuchiwany w charakterze świadka przed procesami norymberskimi generał SS Karl Wolff twierdził, że istniał niemiecki plan porwania papieża. Szczegóły tego planu Wolff podał w 1972 roku na prośbę administracji Watykanu. Twierdził przy tym, że sam Hitler odstąpił od planu, obawiając się konsekwencji.
Wikimedia Commons
5 Angelo Giuseppe Roncalli papież w okresie od 28 października 1958 do 3 czerwca 1963 r. Kardynałowie uznawali go, z powodu zaawansowanego wieku i skromności, za papieża „przejściowego”. Do czasu jego śmierci faworyt konklawe – arcybiskup Mediolanu Montini, miał już otrzymać kapelusz kardynalski. Montini rzeczywiście został później następcą Jana XXIII. Jan XXII zyskał sławę jako ciepły papież z dużym poczuciem humoru. Podczas gdy jego poprzednik, Pius XII zawsze patrzył w bok i ponad aparatem, gdy robiono mu zdjęcia, Jan XXIII patrzył wprost w obiektyw i uśmiechał się. Palił fajkę. Był pierwszym papieżem od 1870 roku, który odbył oficjalne spotkanie poza Watykanem. Była to wizyta w więzieniu, gdzie powiedział więźniom: „Nie mogliście przyjść do mnie, więc ja przyszedłem do was”. Kiedy ówczesna pierwsza dama Ameryki, Jacqueline Kennedy, przybyła do Watykanu na spotkanie z nim, zaczął nerwowo ćwiczyć dwie metody zwracania się do niej, których użycie mu zasugerowano: „Mrs. Kennedy, Madam” lub „Madam, Mrs. Kennedy”. Kiedy wreszcie przybyła, ku rozbawieniu korpusu prasowego porzucił obie i ruszył na jej spotkanie, mówiąc: „Jackie!”.
Wikimedia Commons
6 Giovanni Battista Montini - arcybiskup Mediolanu, papież w okresie od 21 czerwca 1963 do 6 sierpnia 1978. to za jego kadencji zniesiono po 400 latach indeks ksiąg zakazanych.
Wikipedia
7 Karol Józef Wojtyła - pierwszy papież Polak został wybrany na papieża w 1978 r. Pontyfikat Jana Pawła II jest uznawany za najdłuższy, po pontyfikacie Świętego Piotra i bł. Piusa IX. Był papieżem przez 26 i pół roku (9666 dni). Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował o wiele więcej osób niż jakikolwiek poprzedni papież. Ogłosił błogosławionymi w sumie 1338 osób, kanonizował 482 świętych podczas 51 uroczystości.
Shutterstock
8 Joseph Ratzinger ustąpił z urzędu jako pierwszy papież od czasów Grzegorza XII w roku 1415.
AP / Alessandra Tarantino