Reklama
Warszawa
Reklama

Pokojowi Nobliści bez Nobla. Kogo pominięto przy przyznawaniu wyróżnienia?

9 października 2014, 21:34
Zobacz, kogo pominął Komitet Noblowski przy przyznawaniu pokojowej Nagrody Nobla. / Shutterstock
Ich wkład w pokój na świecie nie budzi wątpliwości i wszyscy byli nieraz wymieniani jako niemal pewni kandydaci do pokojowej Nagrody Nobla, ale nigdy jej nie dostali – i już nie dostaną. Kontrowersyjne wybory norweskiego Komitetu Noblowskiego to nie tylko laureaci, którzy zostali wybrani nieco na wyrost, ale też całkiem długa lista osób, których wśród wyróżnionych brakuje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama
Reklama

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • MEMORY
  2014-10-10 06:56:28
  W 1935 (!!!) roku kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla został Benito Mussolini, włoski faszysta i dyktator. Jego kandydaturę zgłosili Gilbert Gidel, profesor prawa z paryskiego Instytutu Prawa Międzynarodowego oraz naukowcy z wydziału prawa uniwersytetu w Giessen.
  W 1939 (!!!) roku jednym z kandydatów był kanclerz Trzeciej Rzeszy Niemieckiej - Adolf Hitler. Jego osobę zgłosił szwedzki parlamentarzysta E.G.C. Brandt.
  Józef Stalin był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla dwukrotnie. Po raz pierwszy w 1945 roku jego kandydaturę zgłosił Halvdan Koht, historyk i były minister spraw zagranicznych Norwegii. Medal trafił jednak wtedy do Cordella Hulla, amerykańskiego sekretarza stanu, jednego z ojców ONZ. Drugi raz Stalina do Pokojowej Nagrody Nobla zgłosił w 1948 roku czeski naukowiec Wladislav Rieger. Część zbrodni Stalina ujawniono dopiero 8 lat później. Pod jego rządami tylko na terenie ZSRR zginęło ponad 20 MILIONÓW ludzi (nie licząc ofiar IIWŚ).
  Polskiego generała – Wojciecha Jaruzelskiego - który dowodził polskim oddziałami, wysłanymi w 1968 roku do stłumienia rewolucji w Pradze, późniejszego autora stanu wojennego na terenie PRL, nominowano w 1982 roku. Pomysłodawcą był marksistowski filozof prof. Adam Schaff.
  Wśród budzących kontrowersje Pokojowych Nagród Nobla można wymienić jeszcze np. tę przyznaną (1990) Michaiłowi Gorbaczowowi, który może i doprowadził do rozmontowania ZSRR, ale zdecydowanie nie to było jego celem. Moralny autorytet byłego pierwszego Sekretarza KCKPZR też budzi wiele wątpliwości. Jak pisał Ben Lewis - wprowadzona przez niego Fundacja wymaga od każdego dziennikarza, chętnego do rozmowy z tym bojownikiem o światowy pokój, wysokich donacji. Ceny są wręcz lichwiarskie.
  W 2004 roku Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała Wangari Maathai, która - według późniejszych doniesień - twierdziła, że AIDS stworzyli zachodni naukowcy, aby wybić populację Afryki.
  Także nagroda dla Marttiego Ahtisaariego może rodzić pytania. Ten konstruktor porozumienia serbsko-albańskiego otrzymał Pokojowego Nobla (2008) zaraz po tym... jak Albańczycy wyrzucili plany Ahtisaariego do kosza i jednostronnie ogłosili niepodległość Kosowa, z pełnym pogwałceniem praw i żądań Serbów…
  Są jeszcze i inni dziwni laureaci Pokojowej Nagrody Nobla - z ostatnich 50 lat - o których lepiej nie wspominać, bo cenzura IIIRP (w tym Dziennik.pl) tego nie strawi…
  1
 • WAW
  2014-10-09 22:11:13
  A GDZIE NAGRODA NOBLA DLA KURDUPLA ZA WYNALEZIENIE GRILLA??
  0
 • no co ty
  2014-10-10 06:04:16
  Świetny materiał do niepokazania w wiadomościach.

  Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił w całości zażalenie Lecha Wałęsy w procesie z Krzysztofem Wyszkowskim. Były prezydent ma zwrócić dziennikarzowi koszta procesowe. Proces ciągnął się od 9 lat. Wyrok jest ostateczny i niezaskarżalny.
  0
 • GoldmanSachs
  2014-10-10 00:23:46
  Za to Obama dostał, tylko za co ? Sam był wielce skonsternowany tą nagrodą , nawet nie powiem zaskoczony > A ja jeno dodam, ludzie na świecie wszędzie piją , ba nawet ćpają , zaczęło się chyba od Stockholmu, komu by dać tego Nobla. W rozterce ten komitet . Trzeba to zrozumieć. Skoro w tym roku przyznano Nobla za wynalazek z 1989r . Z ekonomii przyznaje się z reguly za prace sprzed 20-30 lat , co już nikt nie pamięta i nikt nie wie czy to dobre czy zle. Niebawem to i Balcerowicz dostane , ze zafundowal 10 mln Polakom wraz z Bolkiem największą biedę i bezrobocie na lata. Z rozterki chla ten komitet , pobłądzili, jak niegdyś towarzysze w KC . Ja to rozumie. .
  0
 • Pamięci Ken Saro-Wiwa
  2014-10-10 07:20:52
  Ken Saro-Wiwa

  "Pozostała mi tylko nadzieja na to, że wtedy, gdy to czytasz, ja jeszcze pozostaję wśród żywych. Mój stan zdrowia okropnie się pogorszył, a odmówiono mi dostępu do lekarza, adwokata, rodziny, prasy itd. Trwa to przez całe 7 tygodni mojego zamknięcia. Raz, jeden jedyny raz zaskrzypiały drzwi i zbadał mnie lekarz wojskowy z Port Harcourt. Wojskowy administrator Rivers State i Ogonilandu, pułkownik Col Komo, odmówił wykonania zaleceń lekarza. Czuję, że wkrótce dopełni się to, co zaplanowali, czyli zamordowanie mnie.

  Już czterokrotnie wnieśliśmy do sądu skargę w oparciu o Habeas Corpus*. Sąd nie rozpatrywał jej ani razu, nic już więcej nie da się zrobić. To już 7 tygodni, a policja jeszcze nie wniosła oskarżenia do sądu. Chciałbym, żeby to zrobili, abym mógł się oczyścić z zarzutów. Sąd jednak niedługo zawiesza swoją działalność i udaje się na wakacje"...
  więcej: "SHELL MA NIE JEDNO IMIĘ..."
  Zielone Brygady nr 6(84)/96, czerwiec '96
  0
 • F_F
  2014-10-10 08:41:54
  Podobno prezydent Putin powiedział, że jest gotów odebrać Pokojową Nagrodę Nobla, tylko jeszcze nie wie komu... :)
  0
 • opama
  2014-10-10 09:01:23
  pokojowa nagroda nobla mocno się zdewaluowała ,pasmo kompromitacji jest zatrważające, a ostatnim gwoździem do trumny była nagroda dla baraka obamy który następnie zrobił PiekłO w syri
  0
 • Jan Kołodyński
  2014-10-10 09:48:49
  Kurczę, Sztokholm nie ma nic z Pokojową Nagrodą Nobla do czynienia od 1905 roku! Nagrodę wręcza się w Ratuszu w Oslo!
  0
 • kapitan NEMO
  2014-10-10 10:37:13
  przyjęcie [dopuszczenie] przez komitet noblowski kandydatury rozbójnika Putina który podjął i prowadził wojny agresywne przeciw sąsiadom [Gruzji, Ukrainy], utopił we krwi naród Czeczeński i grozi agresją innym krajom europejskim, łącznie z sugerowaniem użycia broni jądrowej - to działanie które niszczy ideę nagrody, a sam Nobel chyba się w grobie przewraca
  0
 • @WAW
  2014-10-10 09:42:13
  MORALNY KURDUPLU Z PARTII OSZUSTOW - nie zryj tyle skazonego scierwa i nie zasrywaj forum swoimi syPOcinami!!

  p.s. POpros kogos by cie nauczyl jak wylaczyc caps lock! PATOLOGIA NIEDOROBIONEGO TROLLA!
  1
Reklama

Zobacz więcej

Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej