Pokojowi Nobliści bez Nobla. Kogo pominięto przy przyznawaniu wyróżnienia?
1 Najbardziej oczywistym z pominiętych jest Mahatma Gandhi. Przywódca walki o niepodległości Indii i twórca koncepcji biernego oporu był nominowany do nagrody pięć razy, ale z bliżej niejasnych powodów Komitet Noblowski go nie wyróżnił. Co zresztą, jak przyznali później jego członkowie, było największym błędem. Pewną formą jego naprawienia była decyzja o tym, by w 1948 r. - gdy Gandhi został zamordowany - nie przyznawać nagrody nikomu. Komitet wyjaśnił, że wśród żyjących osób nie ma obecnie nikogo godnego wyróżnienia.
AP / James A. Mills
2 Przez kilka ostatnich lat przed śmiercią jako kandydat do nagrody wymieniany był papież Jan Paweł II. Niezależnie od kontrowersji, jakie czasem budził na Zachodzie konserwatyzmem w sprawach kościelnych, nie sposób zaprzeczyć, że był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku, a jego rola w obaleniu komunizmu jest nie do przecenienia. Swoją rolę w upadku tego ustroju odegrał też Vaclav Havel - dramatopisarz, dysydent i polityk, dzięki któremu bezkrwawo zakończyły się aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, a kilka lat później jej rozpad na Czechy i Słowację.
Shutterstock
3 Jedną z najczęściej wymienianych osób, które powinny były dostać nagrodę, jest Eleanor Roosevelt - żona prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta. Jej działalność publiczna wykraczała poza typowe dla pierwszej damy obowiązki - angażowała się w działania na rzecz bezrobotnych, Afroamerykanów, uchodźców wojennych, a po śmierci męża przewodniczyła ONZ-owskiej Komisji Praw Człowieka i kierowała pracami nad Powszechną Deklaracją Praw Człowieka.
AP
4 Mimo nominacji nie została uhonorowana Irena Sendlerowa, która w czasie II wojny światowej wyprowadziła z warszawskiego getta ok. 2500 żydowskich dzieci i, zapewniając im fałszywe dokumenty, uratowała przed Holokaustem. W ratowanie Żydów przed zagładą zaangażowani byli także: niemiecki przedsiębiorca Oskar Schindler, który zatrudniał ich w swoich zakładach, i konsul generalny Chin w Wiedniu Feng Shan Ho, który wbrew poleceniom przełożonych wydawał Żydom wizy, umożliwiając wyjazd z kraju.
PAP Archiwalny / Radek Pietruszka
5 Inni nieżyjący niedoszli laureaci pokojowego Nobla to Corazon Aquino (na zdjęciu) - prezydent Filipin, której zasługą było pokojowe przejście kraju do demokracji po latach dyktatury Ferdinanda Marcosa, Steve Biko - jeden z najbardziej znanych bojowników o obalenie apartheidu w RPA czy Ken Saro-Wiwa - pisarz i działacz ekologiczny z Nigerii, który zaangażował się w walkę przeciw rabunkowej eksploatacji kraju przez koncerny naftowe, co zresztą przypłacił życiem.
AP / Andy Hernandez
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję