On uratował 80 tys. dzieci, ona stawiła czoła talibom. Oto laureaci Pokojowego Nobla
1 Malala Yousafzai z Pakistanu stała się światową ikoną walki o edukację kobiet w krajach islamskich po tym, jak dwa lata temu w pakistańskiej dolinie Swat została postrzelona przez talibów. Drugi laureat nagrody Nobla to 60-letni Kailash, który Satyarthi skupia się na walce z wykorzystywaniem dzieci dla korzyści finansowych.
PAP/EPA / JASON SZENES MARTIAL TREZZINI
2 Po udanej operacji w Londynie dziewczyna rozpoczęła kampanię na rzecz dostępu do edukacji dla dziewcząt w krajach muzułmańskich. Malala słyszy tylko dzięki specjalnym implatom umieszczonym w bębenkach usznych. Kilka miesięcy temu przeszła również skomplikowaną operację rekonstrukcji czaszki.
AP / Frank Franklin II
3 Malala Yousafzai została w 2013 roku uznana przez magazyn „Time” jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie. Otrzymała też unijną Nagrodę Sacharowa. Jej przesłanie dotarło także do Polski. Rok temu ruszyła polska wersja akcji „Dziewczynka z książką”. Organizatorzy zachęcają kobiety do wysyłania zdjęć z książkami i podpisem „wspieram Malalę”. Dochód ze sprzedaży specjalnych albumów ma trafić do funcjacji zajmujacych się edukacją w Pakistanie i w innych krajach.
AP / Uncredited
4 Miesiąc temu pakistańska policja zatrzymała 10 talibów, którzy brali udział w próbie zabójstwa Malali. Mieli działać na zlecenie mułły Fazlullaha, przywódcy pakistańskich rebeliantów. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla dowiedziała się o wyróżnieniu podczas lekcji. 17-letnia Malala Yousafzai uczęszcza do Edgbaston High School, prywatnej szkoły w ekskluzywnej części Birmingham.
AP / Kathy Willens
5 Drugim laureatem nagrody Nobla jest 60-letni Kailash Satyarthi, który skupia się na walce z wykorzystywaniem dzieci dla korzyści finansowych. W przeszłości przyczynił się również do rozwoju ważnych konwencji międzynarodowych w zakresie praw dziecka. W swoich działaniach kontynuuje tradycję Gandhiego - spokojnej i wyważonej formy protestów. "Pracodawcy wolą zatrudniać dzieci, niż ich rodziców, bo są tańsze i łatwiej je wykorzystywać. Dzieci nie stworzą związków zawodowych" - mówił Satyarthi w jednym z wywiadów.
PAP/EPA / MARTIAL TREZZINI
6 Przewodniczył różnym pokojowym protestom przeciw wykorzystywaniu dzieci w celu osiągnięcia finansowego zysku. Jego organizacje prowadziły różnego rodzaju kampanie także w Europie i w USA. Satyarth sprzeciwiał się na przykład pracy dzieci w fabrykach dywanów na południu Azji. Jego organizacja - Bachpan Bachao Andolan - wyzwoliła do tej pory od różnych form zniewolenia 80 tys. najmłodszych.
AP / DONALD STAMPFLI
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję