Węgry nie chcą więcej imigrantów. Stawiają mur na granicy z Serbią
1 Mur mający powstrzymać imigrantów przed swobodnym wdzieraniem się na terytorium Węgier, będzie rozciągał się na całej długości granicy z Serbią. Docelowo 175 kilometrowy mur będzie miał 4 metry wysokości. Inwestycja pochłonie co najmniej 21 mln euro.
PAP/EPA / SANDOR UJVARI
2 W wyniku ciągłego napływu imigrantów do Europy, zaostrzono przepisy prawa przyznawania azylu na Węgrzech. Wprowadzono regulacje, które umożliwiają deportowanie uchodźców w trybie przyśpieszonym. Większość imigrantów z Serbii traktuje pobyt na Węgrzech jedynie jako przerwę w podróży. Ich celem są zazwyczaj bogatsze kraje Unii Europejskiej.
PAP/EPA / ZOLTAN GERGELY KELEMEN
3 Dotychczasowa polityka premiera Viktora Orbana jest otwarcie krytykowana. Wielu obywatelom Węgier nie podoba się decyzja o odgrodzeniu kraju murem, ani zmiana przepisów dotyczących prawa do azylu. Zarówno w kraju, jak i poza nim podniosły się liczne głosy sprzeciwu. Jeszcze w lipcu w Budapeszcie odbyły się protesty przeciw budowie muru na granicy z Serbią. Organizacja Amnesty International będzie natomiast skarżyć do węgierskiego trybunału konstytucyjnego, zmiany wprowadzone w prawie dotyczącym przyznawania azylu imigrantom.
PAP/EPA / ZOLTAN GERGELY KELEMEN
4 Kraje członkowskie Unii Europejskiej od miesięcy zmagają się z napływem nielegalnych imigrantów. Tylko w tym roku do Węgier przedostało się blisko 80 tys. uchodźców. Znaczna większość dotarła do kraju przez granicę z Serbią. Na Węgrzech zarejestrowanych jest już blisko 100 tys. nielegalnych imigrantów.
PAP/EPA / ZOLTAN GERGELY KELEMEN