Prześwietlamy kandydatki na pierwszą damę: Była modelka, finansistka z Goldman Sachs...
1 Młodzieńcza miłość młodszego Busha. 17-letni wówczas Jeb poznał o rok młodszą Columbę w 1970 r. podczas szkolnej wycieczki do Meksyku. Niecałe cztery lata później się z nią ożenił, a wcześniej dla niej przeszedł na katolicyzm i perfekcyjnie nauczył się hiszpańskiego. Mimo że należy do jednego z najbardziej wpływowych politycznych klanów Ameryki, Columba ponoć polityką się kompletnie nie interesuje i nawet jak Jeb był gubernatorem Florydy, starała się by jak najmniej wpływało to na ich życie prywatne. Na początku kampanii wyglądało, że może zostać pierwszą w historii pierwszą damą latynoskiego pochodzenia, ale jej mąż raczej już wypadł z grona realnych pretendentów do Białego Domu. Mają trójkę dzieci.
PAP/EPA / Frank Maechler
2 Wraz z Tedem Cruzem poznali się pracując podczas zwycięskiej kampanii prezydenckiej George’a W. Busha w 2000 r., a rok później wzięli ślub. Pochodzi z Kalifornii, ale część dzieciństwa spędziła w Afryce, gdzie jej rodzice – adwentyści – pracowali na misjach. Heidi jednak od jeszcze w szkole podstawowej zainteresowała się polityką. Studiowała ekonomię i zarządzanie (m.in. w Strasburgu i Brukseli), a potem zdobyła MBA na Harvardzie. Przez krótki czas pracowała w administracji Busha, a od 2005 r. jest doradcą w zakresie zarządzania majątkiem w Goldman Sachs. Na czas kampanii męża wzięła jednak urlop bezpłatny. Ma 43 lata, wraz z Tedem mają dwoje dzieci.
PAP/EPA / JIM LO SCALZO
3 Żona Jima Gilmore’a jest prawdopodobnie jedyną osobą oprócz niego samego, która wie, że były gubernator Wirginii ubiega się o prezydenturę. Gilmore, jeśli w ogóle pojawia się w sondażach, dostaje poparcie ledwie przekraczające zero, zatem szans na to, że Roxane Gatling zostanie pierwszą damą nie ma żadnych. Dla 62-letniej pani Gilmore to chyba nawet lepiej, bo nie będzie musiała przerywać kariery akademickiej – od kilkunastu lat wykłada historię starożytną w Randolph-Macon College w Wirginii. Jest też autorką kilku książek. Jima poślubiła w 1977 r., mają dwóch synów.
PAP/EPA / STEVE POPE
4 Druga żona gubernatora Ohio (z pierwszą rozwiódł się jeszcze przed trzydziestką). Po studiach na tamtejszym uniwersytecie stanowym zajęła się PR-em i była nawet wiceprezesem agencji marketingowej, ale po ślubie z Johnem i urodzeniu bliźniaczek zrezygnowała z karery zawodowej na rzecz prowadzenia domu. Fanka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej – biega, pływa i uprawia fitness. Ma 52 lata.
PAP/EPA / KATHERINE TAYLOR
5 Najmłodsza z kandydatek na pierwszą damę – ma 42 lata, a wraz z Marco Rubio tworzy najbardziej imigrancką parę w wyścigu do Białego Domu. Obydwoje urodzili się na Florydzie, ale jego rodzice są Kubańczykami, jej – Kolumbijczykami. Poznali się jeszcze w szkole, choć zaczęli się spotykać kilka lat później. Po ukończeniu szkoły Jeanette pracowała jako kasjerka w banku i była cheerleaderką zespołu NFL Miami Dolphins. Po ślubie w 1998 r. zapisała się na studia z projektowania mody, ale gdy urodziła pierwsze dziecko, zrezygnowała z nich. Obecnie zajmuje się domem wychowując czwórkę dzieci.
PAP/EPA / MIKE NELSON
6 Jeśli Donald Trump zostałby prezydentem, jego żona będzie budzić co najmniej takie same zainteresowanie jak kontrowersyjny miliarder. Pochodząca ze Słowenii 45-letnia obecnie Melania ma szanse zostać dopiero drugą w historii pierwszą damą urodzoną poza USA (jedyną dotąd była Louisa Adams w 1825 r.). Absolwentka wydziału design i architektury na uniwersytecie w Lublanie ma za sobą bardzo udaną karierę modelki (była m.in. a okładkach „Vogue”, „Vanity Fair” czy „GQ”). Obecnie zajmuje się projektowaniem biżuterii i zegarków. Trumpa, dla którego jest trzecią żoną, poznała w 1998 r., a ślub wzięli w 2005. Mają jednego syna.
7 Jedyny mężczyzna wśród kandydatek na pierwsze damy. Ewentualne zwycięstwo Hillary Clinton, które w świetle sondaży jest zupełnie realne, byłoby wydarzeniem bez precedensu. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, by prezydentem USA została kobieta, więc nie było też przypadku, by zamiast pierwszej damy był pierwszy mąż. Na dodatek Bill Clinton sam już był w przeszłości – w latach 1993-2001 – prezydentem Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu 69-letni dziś Bill stoi na czele fundacji swojego imienia, która zajmuje się m.in. sprawami globalnego ocieplenia czy AIDS, i działa w Partii Demokratycznej. Z Hillary są małżeństwem od 1975 r., mają jedną córkę.
Shutterstock
8 Najbardziej zaangażowana politycznie spośród kandydatek na pierwszą damę – od wielu lat jest jednym z najbliższych doradców Berniego Sandersa. Obydwoje dorastali w tej samej części Brooklynu, ale poznali się dopiero w 1981 r., w dniu kiedy Bernie został wybrany burmistrzem Burlington w stanie Vermont. Ślub – drugi dla obojga – wzięli w 1988 r., nie mają wspólnych dzieci, ale wychowywali te z poprzednich małżeństw. Skończyła studia z polityki społecznej, a później zrobiła doktorat. Przez wiele lat zajmowała się pracą na rzecz lokalnych społeczności. W 2004 r. została rektorem Burlington College – niewielkiej, lewicowej uczelni – jednak w 2011 r. ustąpiła ze stanowiska w związku z tym, że doprowadziła ją na skraj bankructwa. Ma 64 lata.
PAP/EPA / LARRY W. SMITH
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję