"Autorzy tych zamachów chcieli nas sterroryzować, ale nasz opór okazał się silniejszy. Dziś nasz kraj jest bezpieczniejszy, a nasi wrogowie słabsi" - napisał Obama w tekście na stronie internetowej dziennika "USA Today".

Reklama

Cztery miesiące po zabiciu szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena w operacji amerykańskiego komanda w Pakistanie Obama zaznaczył jednak: "Mimo iż sprawiedliwości zostało się zadość, jeśli chodzi o Osamę bin Ladena, a Al-Kaida jest właśnie pokonywana, to jednak nie powinniśmy nigdy słabnąć w chronieniu naszego kraju".

Apelując do swoich rodaków o "uczczenie ofiar 11 września", Obama wyraził także nadzieję, że upamiętniając dzień, "w którym inni podjęli próbę podzielenia nas, możemy odnaleźć poczucie wspólnego celu, jakie ogarnęło nas 10 lat temu".

"Nigdy nie zapomnimy lekcji, którą nam 10 lat temu przypomniano: że różnice zdań między nami niewiele znaczą wobec tego, co nas jednoczy, i że jeśli decydujemy się iść razem, jako rodzina (...), Stany Zjednoczone stawiają silny opór i mogą wyjść z tej próby silniejsze niż wcześniej" - oświadczył.