Już od kwietnia kuria biskupia w Gdańsku mogła wystąpić o odłączenie dla niej wspomnianego gruntu. Dziewięć miesięcy temu bowiem gmina złożyła w wydziale ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego w Gdańsku nowy podział geodezyjny spornej działki. "Z naszej strony zrobiliśmy już wszystko co trzeba. Teraz ruch należy do kurii" - powiedziała Halina Płonka, zastępca dyrektora Wydziału Skarbu Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Jak wyjaśnił PAP pełnomocnik kurii biskupiej Janusz Masiak, strona kościelna nie występowała do tej pory do sądu o wpisanie prawa własności części parku ponieważ nie była od razu poinformowana, że gmina wykonała już podział geodezyjny.
"Gdy się o tym dowiedzieliśmy jakiś czas zajęło nam z kolei kompletowanie niezbędnej dokumentacji, aby nasz wniosek w sądzie był skuteczny. Od samego początku intencją kurii było jednak rozwiązanie tej sprawy bez udziału sądu. Próbowaliśmy wielokrotnie dokonać z przedstawicielami władz Gdańska zamiany tej działki na inny teren w mieście, ale się to, niestety, nie udało. Miasto oczekuje najpierw wpisania archidiecezji jako właściciela i dopiero potem podejmie rozmowy na temat zamiany" - dodał adwokat.
Gotowość miasta do rozmów z kurią o ewentualnej zamianie parkowej działki potwierdził rzecznik prezydenta Gdańska Antoni Pawlak. Nie wyklucza on, że trzeba to będzie zrobić kiedy np. okaże się, że strona kościelna nie będzie w stanie poradzić sobie z utrzymaniem i pielęgnowaniem odzyskanej części parku.
O formalne wydzielenie niemal hektarowego fragmentu Parku Oliwskiego zwrócił się do władz Gdańska w lipcu 2008 r. metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Działka sąsiadująca z kościelnym kompleksem w Oliwie (znajduje się tu m.in. Katedra Oliwska, siedziba arcybiskupa i seminarium duchowne), została formalnie przekazana Kościołowi w 1990 r. przez ówczesnego wojewodę gdańskiego Jerzego Jędykiewicza, w latach 90. lidera pomorskiego SLD. Jednak do dziś nowy właściciel nie został wpisany do księgi wieczystej, a figuruje w niej gmina. Grunt ten stanowi 1/7 część parku.
W styczniu tego roku wojewoda pomorski Roman Zaborowski odpowiadając na pytanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza o granice parceli, którą chce otrzymać kuria, ustalił, że nie została ona nigdy wyodrębniona. Wówczas to do pracy zabrali się miejscy geodeci, którzy rozpoczęli odmierzanie wspomnianej działki. Efektem tych działań było złożenie podziału geodezyjnego w sądzie, który to ostatecznie rozstrzygnie, czy kuria ma prawo do części Parku Oliwskiego. Ustalenie przez sąd właściciela działki może trwać do kilku miesięcy.
Wcześniej, metropolita Głódź deklarował publicznie, że w przypadku odzyskania parkowej działki, nie zamierza jej w żaden sposób odgradzać dla spacerowiczów.
Historia najbardziej znanego parku w Gdańsku sięga drugiej połowy XVIII wieku. Urządzanie go w do dziś znanym kształcie zapoczątkował opat oliwski, Jacek Rybiński. W XIX wieku park stał się własnością państwową. Część przestrzeni urządzona jest w stylu angielskim, część w stylu francuskim. Atrakcją bardzo dobrze utrzymanego parku są liczne rośliny egzotyczne. (PAP)