Na placu Piłsudskiego w czwartek rozpoczęła się budowa specjalnego ołtarza. W sobotę w samo południe bicie dzwonów ogłosi początek uroczystości żałobnych. O godzinie 13 rozpocznie się koncelebrowana przez cały Episkopat Polski i papieskiego wysłannika kard. Angelo Sodano msza żałobna. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom na placu Piłsudskiego nie będzie trumien z ofiarami katastrofy. Zostaną wystawione jedynie ich zdjęcia.

Reklama

Trumny z ciałami pary prezydenckiej o godzinie 17 zostaną przewiezione z Pałacu Prezydenckiego do Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Godzinę później mszę odprawi w niej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Całość zakończy się modlitwą ekumeniczną.

p

Sektory stojące, ale z telebimami

W okolicach ulic Marszałkowskiej i Królewskiej oraz na Dworcu Centralnym zostaną uruchomione punkty informacyjne. Ratusz przygotował też ok. stu tysięcy informacyjnych mapek.

Dla najważniejszych przedstawicieli władz RP, gości zagranicznych oraz rodzin ofiar wydzielone zostaną sektory z miejscami siedzącymi. W pozostałych sektorach będą tylko miejsca stojące. Będą się mieścić również poza pl. Piłsudskiego: w Ogrodzie Saskim i na przyległych ulicach. Tam też ustawione będą telebimy. W rejonie placu znajdą się dwa szpitale polowe. Obok papieskiego krzyża powstanie sektor dla niepełnosprawnych.

Większość sklepów w stolicy będzie pracować w sobotę normalnie. Tylko duże sieci mają być czynne krócej, do godz. 11.

Reklama

czytaj dalej >>>



Metro zamiast samochodu

Dojazd do centrum miasta samochodem będzie w sobotę praktycznie niemożliwy. Zdecydowanie wygodniej będzie więc przemieszczać się komunikacją miejską. W sobotę autobusy, tramwaje i metro będą kursowały częściej niż zwykle. "Przygotowałem projekt uchwały o zwolnienie z opłat za komunikację miejską między północą z piątku na sobotę a północą z soboty na niedzielę" - zapowiedziała w czwartek prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Oczywiście i tutaj nie obędzie się bez poważnych zmian w organizacji ruchu. Ul. Marszałkowską tramwaje nie będą jeździły od rana. Autobusy zostaną wycofane najdalej w południe. Wszystko zależy od tego, jak wiele osób będzie przechodzić tą trasą z dworca na pl. Piłsudskiego. Również Al. Jerozolimskie i ul. Świętokrzyska będą okresowo zamykane na czas przejazdu delegacji zagranicznych. Na ulicach Senatorskiej, Królewskiej oraz trasie WZ ruch tramwajowy zostanie wyłączony w południe. Od samego rana nieczynne będą przystanki Stare Miasto.

Z Krakowa do Warszawy pociąg co 45 minut

W sobotę wszystkie pociągi będą kursować jak w dni powszednie. Te łączące stolicę z pozostałymi dużymi aglomeracjami będą uzupełnione o dodatkowe wagony. Z Krakowa pociąg do Warszawy będzie odjeżdżał co 45 minut. Pasażerowie pociągów Express InterCity, EuroCity oraz korzystający z wagonów sypialnych i kuszetek w pociągach nocnych na trasach do Warszawy i Krakowa, kupując bilet na przejazd "tam", będą mogli wrócić za darmo. Jest tylko jeden warunek: trzeba kupić miejscówki na przejazd "tam" i "z powrotem".

Część mieszkańców Górnego Śląska dojedzie na warszawskie uroczystości za darmo: w sobotę rano z Katowic odjedzie specjalny pociąg, który zmieści trzysta osób. Darmowe miejscówki można odebrać w piątek od godziny 10 w Centrum Informacji o Mieście na katowickim rynku (ul. Rynek 13). Bezpłatne przejazdy organizują też m.in Tychy i Olsztyn. Pół tysiąca studentów i wykładowców łódzkich uczelni będzie mogło pojechać specjalnym pociągiem za 10 zł.

Z Dworca Warszawa Centralna na pl. Piłsudskiego nie ma bezpośredniego połączenia komunikacją miejską, jednak spacer zajmuje tylko pół godziny. Z dworca Warszawa Zachodnia na pl. Piłsudskiego można dojechać autobusem linii 178. Z Warszawy Wschodniej tramwajami 13 lub 26.

Gdzie zadzwonić w razie problemów?

Infolinia Urzędu m.st. Warszawy: 0 800 707 047

Infolinia Służby Dyżurnej Miasta: 0 800 707 112

Tel. interwencyjny: 196 56

Straż miejska: 986

Infolinia ZTM: 22 194 84