Na placu Piłsudskiego w czwartek rozpoczęła się budowa specjalnego ołtarza. W sobotę w samo południe bicie dzwonów ogłosi początek uroczystości żałobnych. O godzinie 13 rozpocznie się koncelebrowana przez cały Episkopat Polski i papieskiego wysłannika kard. Angelo Sodano msza żałobna. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom na placu Piłsudskiego nie będzie trumien z ofiarami katastrofy. Zostaną wystawione jedynie ich zdjęcia.

Reklama

Trumny z ciałami pary prezydenckiej o godzinie 17 zostaną przewiezione z Pałacu Prezydenckiego do Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Godzinę później mszę odprawi w niej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Całość zakończy się modlitwą ekumeniczną.

p

Sektory stojące, ale z telebimami

W okolicach ulic Marszałkowskiej i Królewskiej oraz na Dworcu Centralnym zostaną uruchomione punkty informacyjne. Ratusz przygotował też ok. stu tysięcy informacyjnych mapek.

Reklama

Dla najważniejszych przedstawicieli władz RP, gości zagranicznych oraz rodzin ofiar wydzielone zostaną sektory z miejscami siedzącymi. W pozostałych sektorach będą tylko miejsca stojące. Będą się mieścić również poza pl. Piłsudskiego: w Ogrodzie Saskim i na przyległych ulicach. Tam też ustawione będą telebimy. W rejonie placu znajdą się dwa szpitale polowe. Obok papieskiego krzyża powstanie sektor dla niepełnosprawnych.

Większość sklepów w stolicy będzie pracować w sobotę normalnie. Tylko duże sieci mają być czynne krócej, do godz. 11.

Reklama

czytaj dalej >>>



Metro zamiast samochodu

Dojazd do centrum miasta samochodem będzie w sobotę praktycznie niemożliwy. Zdecydowanie wygodniej będzie więc przemieszczać się komunikacją miejską. W sobotę autobusy, tramwaje i metro będą kursowały częściej niż zwykle. "Przygotowałem projekt uchwały o zwolnienie z opłat za komunikację miejską między północą z piątku na sobotę a północą z soboty na niedzielę" - zapowiedziała w czwartek prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Oczywiście i tutaj nie obędzie się bez poważnych zmian w organizacji ruchu. Ul. Marszałkowską tramwaje nie będą jeździły od rana. Autobusy zostaną wycofane najdalej w południe. Wszystko zależy od tego, jak wiele osób będzie przechodzić tą trasą z dworca na pl. Piłsudskiego. Również Al. Jerozolimskie i ul. Świętokrzyska będą okresowo zamykane na czas przejazdu delegacji zagranicznych. Na ulicach Senatorskiej, Królewskiej oraz trasie WZ ruch tramwajowy zostanie wyłączony w południe. Od samego rana nieczynne będą przystanki Stare Miasto.

Z Krakowa do Warszawy pociąg co 45 minut

W sobotę wszystkie pociągi będą kursować jak w dni powszednie. Te łączące stolicę z pozostałymi dużymi aglomeracjami będą uzupełnione o dodatkowe wagony. Z Krakowa pociąg do Warszawy będzie odjeżdżał co 45 minut. Pasażerowie pociągów Express InterCity, EuroCity oraz korzystający z wagonów sypialnych i kuszetek w pociągach nocnych na trasach do Warszawy i Krakowa, kupując bilet na przejazd "tam", będą mogli wrócić za darmo. Jest tylko jeden warunek: trzeba kupić miejscówki na przejazd "tam" i "z powrotem".

Część mieszkańców Górnego Śląska dojedzie na warszawskie uroczystości za darmo: w sobotę rano z Katowic odjedzie specjalny pociąg, który zmieści trzysta osób. Darmowe miejscówki można odebrać w piątek od godziny 10 w Centrum Informacji o Mieście na katowickim rynku (ul. Rynek 13). Bezpłatne przejazdy organizują też m.in Tychy i Olsztyn. Pół tysiąca studentów i wykładowców łódzkich uczelni będzie mogło pojechać specjalnym pociągiem za 10 zł.

Z Dworca Warszawa Centralna na pl. Piłsudskiego nie ma bezpośredniego połączenia komunikacją miejską, jednak spacer zajmuje tylko pół godziny. Z dworca Warszawa Zachodnia na pl. Piłsudskiego można dojechać autobusem linii 178. Z Warszawy Wschodniej tramwajami 13 lub 26.

Gdzie zadzwonić w razie problemów?

Infolinia Urzędu m.st. Warszawy: 0 800 707 047

Infolinia Służby Dyżurnej Miasta: 0 800 707 112

Tel. interwencyjny: 196 56

Straż miejska: 986

Infolinia ZTM: 22 194 84