Większości "piątek 13" kojarzy się z pechem, ale są i tacy, którzy tego dnia chcą spróbować swojego szczęścia. I to wcale niemała grupa. Jak donosi francuski dziennik "Le Figaro", w ten dzień trzykrotnie więcej osób gra na loteriach. "Rzeczywiście w takie magiczne dni jak siódmy czy trzynasty, a już w ogóle w "piątek 13", o wiele więcej osób decyduje sie na puszczenie losu lub skreślenie liczb" - mówi DZIENNIKOWI Anna Słomska z Totalizatora Sportowego. "Dla wyjątkowych pechowców mamy nawet specjalną grę, która polega na tym, że wygrywa ten, kto nie trafi żadnej z dziesięciu skreślonych liczb" - dodaje. Szczęścia w pechowym dniu upatrują też młode pary, które ten dzień wybierają jako datę ślubu.

Reklama

>>>13 faktów o piątku 13-go

Kto jednak wierzy, że "piatek 13" przynosi pecha, musi mieć się na baczności. Jak ustalił niemiecki badacz, który przeanalizował kalendarze z ostatnich 400 lat, trzynasty dzień miesiąca częściej wypada w piątek niż w inny dzień tygodnia.

Co roku wypada przynajmniej jeden pechowy piątek, a maksymalnie może być ich trzy. Rok 2009 jest właśnie tym najbardziej pechowym, kiedy taka data pojawia się w kalendarzu potrójnie:"piątek 13" był w lutym, teraz jest w marcu, a będzie jeszcze pod koniec roku w listopadzie. Podobnie było w 1998 roku, a sytuacja taka powtórzy się w 2015, 2026 itd.

Reklama

Z przesądami trzeba jednak uważać, bo można zapaść na groźną chorobę. Osoby, które tego dnia boją się wstać z łóżka, mają ataki lęku lub nie wychodzą z domu, według psychiatrów mogą mieć fobię zwaną "paraskewidekatriafobia" (z gr. paraskevi - piątek, dekatreis - trzynasty, fobia - strach).

>>>Odpisz wróżkę od podatku

Nie wszędzie na świecie pechowy jest akurat "piątek 13". W Ameryce Łacińskiej za taki dzień uznaje się "wtorek 13", we Włoszech jest to 17, a w Chinach 4, którego wymowa podobna jest do chińskiego słowa "śmierć".