W polskich górach, szczególne w Tatrach, największym zagrożeniem dla niedźwiedzi są turyści. Gdy hałaśliwa grupa ludzi przechodzi zimą obok gawry, czyli niedźwiedziego legowiska, może łatwo wybudzić samicę śpiącą z małymi. Rozbudzone zwierzę często porzuca młode, które giną z głodu i wychłodzenia. Sprawcy tych tragedii na ogół nie zdają sobie nawet z tego sprawy.

Reklama

Jeszcze większym niebezpieczeństwem dla zwierząt są zostawione przez turystów śmieci, z reguły resztki jedzenia i opakowania po produktach żywnościowych. - Śmieci pachnące jedzeniem przyciągną niedźwiedzia, jeśli tylko ten żeruje w pobliżu - mówi nam Paweł Średziński z WWF. Dzikie zwierzę łatwo przyzwyczaja się do miejsca, w którym choć raz znalazło odpadki. Oznacza to początek kolejnych kłopotów, gdyż uzależnia się w ten sposób od człowieka.

Bywa, że kończy się to tragicznie, jak w październiku 2007 r., kiedy to turyści w Tatrach zabili młodego niedźwiedzia, któremu wcześniej rzucali jedzenie. Oskarżeni bronili się przed sądem, tłumacząc, że zwierzę było agresywne, jednak w podobnych wypadkach z reguły wina leży po stronie ludzi. - Niedźwiedź nie jest dziką bestią - przekonuje Średziński. - Jeśli atakuje człowieka, prawie na pewno został do tego sprowokowany.

W rzadko zaludnionych Bieszczadach turyści nie stanowią dla niedźwiedzi dużego problemu, natomiast zagrożeniem są dla nich zbieracze jagód. W bieszczadzkich górach owoce leśne zbiera się na skalę przemysłową, tymczasem jagody są podstawowym pożywieniem niedźwiedzi. Jesienią zwierzętom, bezskutecznie szukającym borówek na ogołoconych polanach, zaczyna po prostu brakować pokarmu.

Przez pewien czas misie rekompensowały to sobie jabłkami, gruszkami lub śliwkami z sadów opuszczonych po wojnie przez wygnaną z gór ludność ukraińską. Jednak drzewa z czasem zdziczały i przestały rodzić owoce. Teraz WWF zamierza odnowić 40 ha starych, zagubionych w bieszczadzkich lasach sadów, w których znajdą się drzewa owocowe przeznaczone specjalnie dla niedźwiedzi.

Już dziś pomóż nam chronić polskie niedźwiedzie! Przekaż 1 proc. swojego podatku na ich ochronę - apeluje polski WWF.

WWF Polska - KRS 0000160673

Więcej o ochronie niedźwiedzi na stronie WWF